9 כללים לפסיכדליה בטוחה – קיץ 2019

מחקרים ומאמרים שהתפרסמו בשנים האחרונות הראו כי צריכה אחראית ומבוקרת של סמים פסיכדליים כגון ל.ס.ד, פטריות פסילוסיב, DMT ואף MDMA – הרכיב הפעיל בסם ה"אקסטזי", כשהיא מתבצעת כחלק מטיפול פסיכותרפי או במסגרת מחקר, לא רק נחשבת לבטוחה לשימוש, אלא גם עשויה להיות לה יתרונות בריאותיים, מנטליים ורגשיים.

אנחנו לא ממליצים על גישת "עשה-זאת-בעצמך" לפסיכדליה. מלבד הסוגיה הפלילית, גם במקומות בעולם בהם החוק המקומי מאפשר זאת, סמים פסיכדליים הם חומרים בעלי השפעה רבת עוצמה על הנפש האנושית ומומלץ לצרוך אותם רק במסגרת טיפולית ובלוויית אנשי מקצוע.

יחד עם זאת, ולמרות העובדה שהחוק הישראלי אוסר על החזקה וכו' של מולקולות אלה, מאות אלפי אנשים בישראל (לפי הערכות) צורכים סמים פסיכדליים מדי שנה. חלקם לפחות יעשו זאת באופן בלתי אחראי שעלול להוביל למצבים קשים הדורשים התערבות רפואית ונפשית.

אז לקראת עונת הפסטיבלים של קיץ 2019, ריכזנו עבורכם מספר עצות לפסיכדליה בטוחה. לגזור ולשמור.

עדכון של כתבה שפורסמה במקור במגזין קאנה.

אמרת השפר הראשונה שכדאי לזכור היא:

דע את עצמך – דע את תודעתך – דע את החומר שלך 

נרחיב:

1. דע את עצמך

הכירו את גופכם ואת הנפש שלכם. חשוב לדעת שלמצב הגופני, הרגשי והרוחני שלנו, כמו גם לניות הנפשיות ולרקע הגנטי האישי שלנו, יש השפעה אדירה על הטריפ.

חשוב להבין גם שכל אדם מגיב באופן שונה לכל חומר, וזה מאוד אינדיווידואלי. כאשר אתם מתנסים בחומר כלשהו בפעם הראשונה, מומלץ לקחת מחצית מהמנה המומלצת, גם אם פירוש הדבר טריפ חלש יותר, על מנת לוודא שאינכם רגישים ושהגוף שלכם לא מגיב בצורה יוצאת דופן לחומר הספציפי הזה.

בכל מקרה, מאוד לא מומלץ להידלק כאשר אתם עייפים, חולים, או מוטרדים מכל סיבה שהיא.

בהקשר הגופני, צריך לזכור שהפסיכונאוט צועד על קיבתו. סמים כגון MDMA וLSD עשווים להביא לשחרור פתאומי של מאגרי המוליכים העצביים מהתאים, ולהשאיר את המשתמש חולה ומדולל זמנית. לכן מומלץ לשמור על אורח חיים בריא ועל תזונה מאוזנת גם לפני ואחרי המסעות.

2. דע את תודעתך

יש להגיע מוכן לטריפ לא רק מבחינת הגוף אלא גם מבחינת התודעה והנפש. מסעות פסיכדליים יכולים לקחת אותו למחוזות רחוקים מאוד אשר מהם נדרש לעיתים סוג של גישור לעולם היומיומי שבו אנו חיים. גישור זה מכונה "אינטגרציה" ומומלץ לעבור אותו ביחד עם איש מקצוע בתחום הנפש התומך במסעות.

חשוב להזכיר בנקודה זו כי השימוש בסמים פסיכדליים עשוי להציף קשיים וטראומות מהעבר. לכן, אם ידוע לכם על טראומה, עתיקה או טרייה, שאתם נושאים, אל תידלקו בפעם הראשונה במסיבה, אלא רק בליווי של אנשי מקצוע.

3. דע את החומר שלך

לפני שאתם מנסים חומר כלשהו בפעם הראשונה, עצה טובה היא לקרוא עליו וללמוד עליו כל מה שאתם יכולים. חשוב לבחון את ההשפעות, את תופעות הלוואי ואת האינטראקציות שלו עם תרופות ועם סמים אחרים.

3א. דע את המקור שלך

מרבית הסמים הפסיכדליים אינם מיוצרים בארץ. חלק מהסמים המיובאים הם באיכות גבוהה, אך רוב הסמים שמוצעים למכירה, לפי הדיווחים, הם באיכות בינונית ומטה. ההמלצה הגורפת היא לא לקחת משהו שאתם לא יודעים מהו ומה המקור שלו. סמים שמגיעים בצורת כדורים, אבקה, או ספוגים בקרטון, בלתי אפשרי לאבחן בעין, ורק בדיקות מעבדה מעמיקות יגלו את מהות החומר ואת מידת הטוהר שלו.

קיימות בשוק מספר ערכות בדיקה שבהן ניתן להשתמש באופן עצמאי כדי לברר מהו החומר שבידכם. ניתן להשיג פה.

4. ואי אפשר להדגיש את זה מספיק – היזהרו משילובים של סמים, אלכוהול ותרופות

סמים פסיכדליים וצריכה מופרזת של אלכוהול אינם הולכים ביחד. צריכת אלכוהול בשילוב עם סמים פסיכדליים מסוכנת במיוחד והיא עלולה להביא למצבים של התייבשות, התמוטטות וכמו כן, למשברים פסיכוטיים. בירה אחת זה בסדר אבל באמת שלא יותר מזה.

תרופות פסיכיאטריות ממשפחת ה-SSRI עלולות ליצור אינטרקציה מסוכנת עם מרבית הסמים הפסיכדליים – ובייחוד בשילוב עם MDMA – שעשוי לשלוח אתכם היישר לבית חולים.

5. מינון, מינון, מינון

קשה להפריז בחשיבות של מינון לחווייה הפסיכדלית. עם זאת, קל להפריז במימון של סמים, במיוחד אם לא חוקרים כמו שצריך את המינונים המומלצים. לצורך העניין MDMA לפי הפרוטוקולים הטיפוליים מומלץ לצרוך בכמות של 75-125 מיליגרם (לא יותר מ 0.00015 גרם) ומומלץ לנטול אותו בבת אחת בקפסולה או מגולגל בנייר גלגול על מנת להגיע לשיא – הפיק. בשביל למדוד כמות כזאת יש צורך להצטייד במשקל שמדוייק ב-3 ספרות אחרי הנקודה, מה שהרבה אנשים לא עושים ולוקחים "בערך" וחבל, כי גם 200 שקל זה לא הרבה לשלם בשביל הבריאות שלכם.

6. מצאו לכם חבר

בארה"ב יש כיום כבר מי שמציע שירותי ליווי מסעות פסיכדליים (טריפ-סיטינג) בתשלום, ואכן רוב הפסיכונאוטים המנוסים יעידו על חשיבות הימצאותו של חבר או איש מקצוע בתפקיד הטריפסיטר, אשר מלווה את המשתמש ושומר עליו מכל צרה שלא תבוא. יציאה למסע פסיכדלי לבד עלולה להיות חוויה בודדה, לא קלה ולעיתים אף מסוכנת. כמו כן, מסע בלויית אנשים שאתם לא מרגישים איתם בנוח או לא מתחברים לוייב שלהם עלול להוביל לחוויה לא נעימה.

7. הכירו את המונחים סט & סטינג

אולי המונחים החשובים ביותר בתחום השימוש הבטוח בסמים פסיכדליים.

סט – הכוונה להיבטים האישיים של האדם הנוטל את הסם וכולל את מצבו הנפשי, הבריאותי והרגשי, את מבנה אישיותו האינדיווידואלי ואת רגישויותיו. כמו כן, את ההכנות לחוויה, את הציפיות ואת כוונות המשתמש.

מומלץ מאוד להיכנס לחוויה הפסיכדלית כשאתם ערים, בריאים ובמיטבכם. לכן משתמש אחראי חייב להכיר את עצמו ולדעת מתי זהו זמן טוב עבורו להידלק ומתי כדאי לוותר על החוויה.

סטינג – הם הגורמים החיצוניים כגון המיקום, האנשים, הריח, מזג האוויר, המוזיקה, החברה והתרבות כולה. כל אלה יכולים להשפיע רבות על החוויה הפסיכדלית. לכל סם יש סטינג קצת שונה ומומלץ משלו. לפני שאתם יוצאים למסע, חיקרו על הסטינג המומלץ לכל חומר.

8. אינטגרציה, אינטגרציה, אינטגרציה

מילת מפתח בחוגים הפסיכדליים ב-2019 היא אינטגרציה פסיכדלית. בלוויית איש מקצוע בתחום הטיפול, בקבוצת למידת עמיתים או עם חבר/ה טובים, הצורך בעיבוד פסיכולוגי של חוויות הקצה הפסיכדליות קיים בכל אינדיווידואל היוצא למסעות אלה. לעיבוד החוויות יש חשיבות רבה אחרי, וגם לפני המסעות, ואינטגרציה נכונה מסייעת לאדם להפיק את לקחי מסעות העבר לטובת המסעות העתידיים ובכלל… משהו כזה.

9. אתם לא לבד

כיום, בשונה מהמצב בעבר, יש המון ערוצים שדרכם אפשר להשיג מידע על צריכה בטוחה של סמים פסיכדליים, בין אם באתרים עצמאיים באינטרנט כגון Psychonaut Wiki או ארוויד, דרך קבוצות למזעור נזקים או ברשתות החברתיות, בקבוצות בהן אפשר לקבל מידע כללי וגם ייעוץ כללי והכוונה לאנשי מקצוע.

קיץ בטוח ומהנה לכל,

הקליידוסקופ

תמונה ראשית: https://unsplash.com/@ericjamesward