מחקר ראשוני מציע: ל.ס.ד ופסילוסיבין כטיפול באלכוהוליזם

חוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס הראו כי החוויה הפסיכדלית עשויה לסייע בתהליך גמילה מאלכוהול.

בשנות ה-70 של המאה הקודמת, עת הכריז נשיא ארה"ב ריצ'רד ניקסון על ה"מלחמה בסמים", הוקפאו לאלתר כל המחקרים בחומרים משני-תודעה, אשר הוכנסו גם הם לפקודת הסמים האסורים. כיום אמנם הרגולציה טרם השתנתה, אך נראה כי בשנים האחרונות התחום זוכה לעדנה מחודשת וכי הסטיגמה השלילית שדבקה בפסיכדליים לאורך השנים מעט מתפוגגת, בעיקר במחקרים בתחום בריאות הנפש.

מחקר שהתפרסם באחרונה מציג פן נוסף של הפוטנציאל הטמון במולקולות אלה כשיטת טיפול יעילה.

חוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס שבמרילנד הראו במחקרם את התועלת האדירה העשויה להיות לחוויה הפסיכדלית כחלק מתהליך טיפול בהתמכרות לאלכוהול. למחקר גויסו 343 משתתפים אשר ענו על סקר שבוצע בסיוע הפורומים של EROWID   ומאגרי המחקרים של MAPS. כל המשתתפים עמדו בקריטריון הרשמי להפרעת התמכרות לאלכוהול (AUD) כפי שהוא מוגדר ע"י האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה, כאשר מעל לשני שליש מהם מוגדרים בעלי הפרעת התמכרות קשה. לפי ספר האבחנות של האגודה (ה-DSM), אדם הוא בעל התמכרות חמורה לאלכוהול אם הוא מציג לפחות שישה מתוך אחד-עשר הקריטריונים, ביניהם למשל: "קיומו של רצון מתמיד לצד מאמצים כושלים לשלוט או להפחית את הצריכה" או "ויתור או הפחתה משמעותית בלקיחת חלק בפעילויות חשובות כגון מפגשים חברתיים, חובות במקום העבודה או פעילויות פנאי". בממוצע בטרם החוויה הפסיכדלית, צרכו המשתתפים כ-25 משקאות אלכוהוליים בשבוע, הפגינו את דפוסי שתייה מופרזת במשך שבע שנים לפחות וכולם היו מוטרדים בצורה ניכרת מהרגלי הצריכה האישית שלהם של אלכוהול.

כל אחד מן המשתתפים התנסה גם בחוויה פסיכדלית (LSD או פסילוסיבין). בעקבות החוויה הפסיכדלית – 83% מן המשתתפים לא עמדו יותר בקריטריון הרשמי לאלכוהוליזם. מדיווחי המשתתפים עלה כי ניתן לייחס לחוויה הפסיכדלית ארבע תמורות עיקריות והן האמונה כי החומרים עזרו בשינוי ערכים וסדרי עדיפויות בחיי הנבדקים, הערכה גוברת ליתרונות של תהליכים ארוכי טווח, הגדרה מחודשת של תהליך הגמילה כמסע רוחני ותחושת מסוגלות ואמונה ביכולת להימנע באופן אקטיבי מצריכת אלכוהול.

לא זו בלבד שהמשתתפים שלטו יותר בצריכת האלכוהול, גם מבחינה פיזית דיווחו כי תסמיני גמילה נפוצים (כגון חשקים, דכאון, חרדה או רגזנות) היו משמעותית חמורים פחות בהשוואה לניסיונות הגמילה הקודמים.

יש לזכור אמנם כי במחקר זה הנבדקים מילאו שאלון רטרואקטיבי, לעומת תהליך גמילה מבוקר יחד עם קבוצת ביקורת כפי שנהוג במחקר אמפירי, אך אלה הם המחקרים המתאפשרים תחת תנאים של היעדר מימון ורגולציה קפדנית. עם זאת, מחקרים כגון זה בהחלט מפיחים תקווה בקהילה המדעית כי בעתיד הלא רחוק ניתן יהיה לחקור לעומק ולנתב את הפוטנציאל של החומרים הפוטנטיים הללו לטובת טיפול נפשי ושיפור חיי אדם.

מחקרים קודמים הראו כי לפטריות הפסילוסיב פוטנציאל בסיוע לגמילה מוצלחת מעישון סיגריות.