תקדים היסטורי: אוקלנד מתירה שימוש בפסיכדליים טבעיים

בעקבות דנוור, קולורדו, העיר אוקלנד שבקליפורניה הפכה החודש לעיר השנייה בארצות הברית אשר בתחומה תונהג מדיניות אי הפללה על שימוש של בגירים בפטריות פסילוסיב ובצמחים אנתאוגנים אחרים.

הצעת החוק, אשר עברה פה אחד בהצבעת מועצת העיר, הוגשה בעקבות עדויות רבות של אזרחים על האופן בו עזרו להן הפטריות להתגבר על דכאון, התמכרות לסמים ופוסט טראומה. אחד מתושבי העיר, גבר אשר הזדהה כמכור לשעבר להרואין, אף הגדיל וטען כי חייו ניצלו בזכות החוויה הפסיכדלית.

בניגוד ללגליזציה, המהווה הסדרה חוקית של התופעה, דה-קרימינליזציה מתבטאת בכך שדוחקת לתחתית סדרי העדיפויות של המשטרה את המעצרים בשל אחזקה, גידול או שימוש בחומרים. כפועל יוצא לא יופנו עוד תקציבי העיריה לאכיפה בנושא ואילו התובע הראשי של מחוז אלאמדה – אליו שייכת אוקלנד – יפסיק מצדו את הגשת כתבי אישום נגד עצורים בגין עבירות אלו. תקוות המועצה היא כי הסרת ההפללה תאפשר למשטרת העיר להתמקד במניעת פשעים חמורים יותר.

החקיקה לוותה כמובן בהסתייגות מצד המועצה אשר הדגישה כי התנסות בחומרים אינה מתאימה לכל אחד וכן המליצה לסובלים מדיכאון חריף או תסמונת דחק פוסט טראומטית לחפש תחילה עזרה מקצועית בטרם פונים לחומרים פסיכואקטיביים. אלה אשר מבקשים להתנסות, מונחים לעשות זאת בליווי מטפל או בחברת אדם קרוב.

על אף שאוקלנד אינה עוד סנונית יחידה, טרם אפשר להכריז על בוא האביב הפסיכדלי. החוק הפדרלי בארה"ב, כמו גם חוקי מדינת קליפורניה עודנו מגדיר את פטריותהפסילוסיב תחת פקודת הסמים המסוכנים. הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (ה-DEA) מדרגת את החומרים לפי פוטנציאל הנזק שעלולים לגרום. תחת הדרגה הראשונה נכללים החומרים אשר לכאורה אין להם כל תועלת רפואית והם בסבירות גבוהה לשימוש לרעה. רק בשביל לסבר את האוזן בקטגוריה זו נמצאים חומרים כמו פטריות, LSD, פיוטה, וקנאביס למשל. בדרגת סיכון פחותה יותר אפשר למצוא שמות מוכרים כגון אדרל, ריטלין ואוקסיקודון, תרופות אשר ניתנות מידי יום לאלפי פציינטים ממגוון סיבות. צריכת האופיאטים במרשם נחשבת כיום למגפת הסמים הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב ובממוצע כ-130 אמריקאים מתים ממנת יתר של משככי כאבים מידי יום! מפטריות לעומת זאת, לא נרשם ולו מקרה מוות אחד, כאשר מנת יתר של פסילוסיבין אמנם יכולה בהחלט להיות חוויה לא נעימה לנפש אך אינה מהווה סיכון פיזי פטאלי.

אנתנאוגנים נמצאים בשימוש דתי ותרבותי בקהילות רבות ומגוונות מכל רחבי העולם. קנאביס , קקטוס הפיוטה, שורש האיבוגה, פטריות מזנים שונים וגפן האיוואסקה הם רק חלק קטן מצמחים הידועים בסגולותיהם הרפואיות והרוחניות אשר משמשים כאמצעים טבעיים לטיפול יעיל, נגיש וחסכוני בשלל מחלות כבר במשך אלפי שנים. גם ברפואה המערבית ישנה מגמה לאחרונה להכרת פוטנציאל הריפוי האדיר של חומרים אלו והם מומלצים בידי מטפלים כרגע באופן מחתרתי. אמנם הדרך להכרתם כטיפול רשמי עוד ארוכה, אך חדשות כגון אלה שהגיעו מאוקלנד החודש, מפיחים תקווה כי יש אור בקצה המנהרה.

 

קרדיט לתמונה הראשית:

Marc-Olivier Jodoin