לגליזציה – אחרי קנאביס, פטריות פסילוסיבין הן הבאות בתור

יוזמות חדשות בארצות הברית מנסות לקדם תהליכי לגליזציה של פטריות פסילוסיבין. יוזמות אלו בקליפורניה ובאורוגון אמנם חדשות וראשוניות אך אין ספק שבעקבות המחקר המתפתח בתחום והשינויים בעולם המלחמה בסמים, נראה יותר ויותר יוזמות דומות.

היוזמה לאי הפללת פטריות פסילוסיבין בקליפורניה או הצעה 17-0024 עשויה להופיע בקלפי (ballot) בקליפורניה ולעמוד להצבעת אזרחי קליפורניה, בעזרת ה- ballot initiative process או תהליך יוזמת חקיקה מוצעת. מובילי היוזמה הם קווין סנדרס, מועמד לראשות העיר מרינה בקליפורניה, וארוסתו קיטי מרצ'נט, שכתבו את ההצעה והקימו ארגון בשם CPLI – California Psilocybin Legalization Initiative,שמוביל את המאמצים לגיוס תמיכה. אם תעבור בהצלחה, היוזמה תבטל את הפללת השימוש, ההחזקה, העיבוד, המכירה וההובלה של פסילוסיבין לאנשים בני 21 ומעלה.

תהליך ההצעה להצבעה אשר מוכר גם בשם חוק היוזמה הוא תהליך שדרכו מאמצת המדינה חוק חדש באמצעות העלאת יוזמה של אזרחים להצבעה. אחת הדרכים הנפוצות להעברת חקיקה כזו היא באמצעות איסוף חתימות והעלאת נושא להצבעה בקלפי. היוזמה לאי הפללת פסילוסיבין עשויה לעמוד להצבעה בנובמבר הקרוב אם יצליחו העותרים לאסוף 365,880 חתימות עד אפריל 2018.

ההצעה שכוללת באופן מפתיע מעט מאוד מלל, הוגשה כנדרש , בצירוף סיכום אומדן כלכלי שנעשה על ידי אנליסט מטעם השלטון, שבוחן את ההשפעה הפיסקלית של יישום החוק על המדינה והממשל המקומי. הדו"ח קובע שצפוי צמצום עלויות בסדר גודל של כמה מיליוני דולרים בשנה, בהוצאות השלטונות הקשורות לאכיפת עבירות פסילוסיבין, טיפול במקרים פליליים במערכת בתי המשפט, וכן מאסר ופיקוח על עברייני פסילוסיבין. הדו"ח גם צופה גידול פוטנציאלי בהכנסות המדינה ומסים מקומיים, גם הוא של מיליוני דולר בשנה, הקשור לרווחים מייצור ומכירה של פסילוסיבין.

קווין סונדרס אמר שאי-הפללה של פטריות היא "התקדמות טבעית של הלגליזציה של מריחואנה." בראיון לעיתונות האמריקאית הוא סיפר "העולם שלנו כואב. גם בקשר למה שקורה עכשיו עם טראמפ, ברקסיט, ומשבר הפליטים, אני אובד עצות לגבי מה ניתן לעשות פוליטית, הדבר היחיד שאני מרגיש שאני יכול לעשות הוא לאפשר גישה של אנשים לפטריות".

כשנשאל מה לדעתו ההשפעה של פסילוסיבין ענה: "זה ממוטט את האגו ומוריד את הקירות וההגנות של האדם ומאפשר לו להסתכל על עצמו באור אחר", והוסיף: "זה יכול לחולל מהפכה בדרך שבה אנו מתייחסים היום לדיכאון, התמכרויות, אלימות ועוד."

ב2003 בהיותו בן ,32 חוויית פטריות עמוקה סייעה לסונדרס להתגבר על התמכרות הרואין שנמשכה חמש שנים. "הגעתי לשורש הסיבה שבגללה בחרתי להיות מכור להרואין; אני כבר נקי כמעט 15 שנה ".

סונדרס ומרצ'נט הם לא הזוג הראשון שפועל ללגליזציה של פסילוסיבין. טום ושרי אקרט מאורגון ארה"ב, הודיעו בתחילת השנה כי הם פועלים להצבעה דומה באורגון, בתקווה להפוך אותה למדינה הראשונה בארה"ב שתתיר שימוש בפסילוסיבין. הם נוקטים גישה שמרנית יותר מזו של סונדרס, במטרה להגיע להצבעת 2020 ,ולבקש להתיר את התרופה רק במרכזים מורשים תחת פיקוחו של מלווה מוסמך. משמעות הניסיון הזה היא שבאורגון אנשים לא יוכלו לקנות את הפטריות ולצרוך אותם בבית כפי שהם יכולים עם קנאביס. "זה לא רק מדהים לבריאות הנפש, יש גם הרבה פוטנציאל לפיתוח עצמי ועבודה יצירתית", אמר טום אקרט.

הניסיונות החוקיים פועלים במקביל למספר ניסויים קליניים מבטיחים בהם נעשה שימוש בפטריות פסיכדליות כדי לטפל בהצלחה בדיכאון, חרדה והתמכרות. החומר הפעיל psilocybin, שהוא טריפטמין פטרייתי שאופיין לראשונה על ידי דר' אלברט הופמן, נמצא לאחרונה במוקד שני ניסויים קליניים מורחבים שמטרתם לטפל בדיכאון וחרדה בחולי סרטן סופניים. ניסויי שלב ב' באוניברסיטת ג'ונס הופקינס ואוניברסיטת ניו יורק נערכות תחת תנאי מתודולוגיה קפדנית כפולת סמיות עיוורת. הניסויים שתוכננו סביב חוויה עם התרופה והנחיה פסיכיאטרית, מציגים תוצאות חיוביות ותוצאותיהן מתפרסמות בבמות מדעיות מקובלות.

רובין קארהארט האריס, שחקר את השימוש בפסילוציבין לטיפול בדיכאון עמיד לטיפול באימפריאל קולג 'בלונדון, סיפר בראיון לערוץ VICE שה"צעד הבא מבחינה לוגית " הוא שתרופה זו תהיה זמינה לחולים.עם זאת, לגליזציה כזו תתאפשר רק לאחר השלמת שלב שלישי בניסויים קליניים סופיים ואישור התרופה על ידי ה- FDA והסוכנות האירופאית לתרופות.
"דיכאון הוא בעיה גדולה וזה לא מטופל באופן יעיל כרגע. הרבה חולים אינם רואים תוצאות עם תרופות נוגדות דיכאון מסורתיות ", אמר , והוסיף כי פסילוסיבן עשוי יכול להיות תרופה חוקית שניתנת במרפאות – בתוך חמש השנים הבאות.

סקר הסמים העולמי (GDS), שמקיף מאות אלפי אנשים ברחבי העולם, דירג סמים מהבטוח ביותר למסוכן ביותר, בהתבסס על מספר אשפוזים בבתי החולים . הסקר מצא שפסילוסיבין הוא החומר הכי פחות מסוכן, כאשר מתוך 10,000 האנשים שדיווחו כי לקחו פטריות רק 24 נזקקו לטיפול רפואי בעקבות השימוש.

לדברי מנהלת המחקר, פציעה בשוגג, פאניקה, בלבול קצר-טווח , דיסאוריינטציה, וחשש מאובדן שפיות הן הסיבות הנפוצות ביותר שבגינם פנו המשתמשים לבית החולים. מנהלת המחקר הוסיפה ש"למעשה, הסיכון הגדול ביותר ללקיחת פטריות הוא בחירת הסוג הלא נכון והרעלה בעקבות זאת."

המחקר הקליני, שמקורו במוסדות מובילים כמו אוניברסיטת קליפורניה, אוניברסיטת ניו יורק ,הלונדון אימפריאל קולג, ואוניברסיטת ג'ונס הופקינס, מראה כי פסילוסיבין, כאשר הוא ניתן כחלק מרצף טיפולי, נלחם בחרדה, דיכאון, התמכרויות, OCD ואפילו סוגים של מיגרנות. בנוסף, שימוש בפסילוסיבין נמצא כמשפר את הפתיחות ואת היצירתיות, מקדם תחושה של רווחה כוללת, ומעודד צמיחה רוחנית. כאשר נוטלים אותו כראוי, נמצא שפסילוסיבין לא מהווה איום רציני על גוף אנושי בריא.

לסיכום, ככל שמתקדם המחקר המדעי בנושא, יותר אנשים מבינים את התועלת הרבה שפוטנציאלית ניתן להפיק משימוש בחומרים כמו פסילוסיבין. היוזמות לשינוי המדיניות בנושא אמנם בתחילת דרכם אך הם מהווים תקדים חשוב, שמעורר שיח בנושא, ומקדם את השינוי בכל העולם. אנחנו נמשיך ונעקוב אחרי התפתחויות אלו ודומות, ואולי נזכה לראות יוזמה כזו גם כאן, בישראל.

מקורות:

הצעת היוזמה בקליפורניה מוצגת באתר משרד המשפטים של קליפורניה באתר:

https://www.oag.ca.gov/  ניתן לראות את המסמך המקורי של הצעת החוק כאן here

מחקרים אקדמיים:

Ross S, Bossis A, Guss J, et al. Rapid and sustained symptom reduction following psilocybin treatment for anxiety and depression in patients with life-threatening cancer: a randomized controlled trial. J Psychopharmacol. 2016;30(12)

Johnson MW, Griffiths RR. Potential therapeutic effects of psilocybin. Neurotherapeutics. 2017;14(3)

Griffiths RR, Johnson MW, Carducci MA, et al. Psilocybin produces substantial and sustained decreases in depression and anxiety in patients with life-threatening cancer: A randomized double-blind trial. J Psychopharmacol. 2016;30(12)

כתבה בערוץ VICE:

One Stoner Politician's Lonely Quest to Legalize Shrooms. Aaron Kase, VICE, Oct 2017

https://www.vice.com/en_us/article/gy5zk9/one-stoner-politicians-lonely-quest-to-legalize-shrooms

דף הפייסבוק של ארגון CPLI :CPLi – California Psilocybin Legalization Initiative

https://www.facebook.com/CPLi2018/

Open Letter: Help Legalize Psilocybin Services in Oregon- OPS: https://www.opsbuzz.com/help-legalize-psilocybin-therapy-in-oregon/

אתר הסקר העולמי לשימוש בסמים :

https://www.globaldrugsurvey.com/gds2017-launch/results-released/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.