במודל דנבר לאי-הפללה: גם עיריית שיקגו מציעה להתיר שימוש בפסיכדליים טבעיים

במהלך מפתיע בשבוע שעבר אישרו חברי ועדת הבריאות ויחסי האנוש בשיקגו, העיר השלישית בגודלה בארה"ב, החלטה אשר תומכת בשימוש באנתאוגנים ממקור טבעי (צמחי רפואה פסיכדליים ופטריות), ומציעה להעביר את הטיפול הפלילי בהן לתחתית סולם העדיפויות של העירייה. בצעד שעשוי לבשר על סיומה של המלחמה בסמים בתחום העירייה, הולכת שיקגו למעשה בעקבות אוקלנד קליפורניה ודנבר קולורדו, אשר הכריזו בחודשים האחרונים על צעדים דומים שמשמעותם אי-הפללה של שימוש בחומרים פסיכואקטיביים מהצומח.

חברי הועדה בשיקגו הצביעו פה אחד (50-0) בתמיכה ב"החלטה התומכת בשימוש בצמחים אנתאוגניים ומצהירה כי "החקירה והמעצר של בגירים המעורבים בשימוש בצמחים אנתוגניים מרשימת החומרים המסוכנים הפדרלית הם בתעדוף הנמוך ביותר עבור העיר שיקגו ומשטרת שיקגו".

ההחלטה נוסחה והובאה לוועדה בעזרת יוזמת Decriminalize Nature – יוזמה לשינוי מעמדם החוקי של פטריות וצמחים פסיכדליים, שהשיגה תוצאות בעיר אוקלנד בקליפורניה ובדנבר קולרדו.

ההצבעה אמנם מראה על תמיכה חד משמעית בהליך, אך זהו עדיין צעד ראשון וחלקי. לאחר ההצבעה ניתנת לציבור תקופת ערעורים ודיונים בהחלטה, ולאחריה נדרשים חברי מועצת העיר לקבל או לדחות את החלטת הוועדה.

בנוסף, ההחלטה לא תאשר שימוש או מכירה של אנתוגנים טבעיים, אלא במקום זאת תהפוך את אכיפת האיסור עליהם לעדיפות הנמוכה ביותר לאכיפת החוק בעיר. כפועל יוצא מכך צפויים המעצרים והרדיפה הפלילית של צרכני ומחזיקי חומרים אלו לרדת בצורה משמעותית, באופן שייקל על העומס בו עומדים רשויות החוק והמשפט.

מימוש ההחלטה עשוי כמובן להתעכב, בהתאם לדיון הציבורי ולהחלטת מועצת העיר, אך סביר שנראה שינויים ביחס רשויות בפסיקות משפטיות וביעדי מבצעי המשטרה. כפי שצויין ובשונה מהערים שהעבירו יוזמות דומות עד כה, שיקגו היא עיר גדולה ומובילה בארה"ב, וממוקמת חברתית וגיאוגרפית בלב היבשת.לכן מעניין יהיה לעקוב אחרי ההשפעה אשר עשויה להיות להליך מעין זה על מקומות נוספים בארה"ב.
———–
Photo by Sawyer Bengtson on Unsplash