משנים את הסטיגמה: קמפיין בינלאומי מעודד אלפים "לצאת מהארון" הפסיכדלי

Thank You Plant Medicine – "תודה לרפואות הצמחיות" בתרגום מילולי, הוא שמו של קמפיין בינלאומי הקורא ל"יציאה מהארון" בהקשרים פסיכדליים, בניסיון לשנות את הסטיגמה הקשורה לשימוש בצמחים ובפטריות מרחיבי תודעה.

היוזמה לקמפיין, שרואה את עצמה כיוזמת שטח, ויצאה לדרך ללא מימון מגורמים בעלי עניין, נולדה בכנס של ICEERS מתוך ניסיון לעורר מודעות, לשנות את הסטיגמה החברתית לגבי שימוש בתרכובות פסיכדליות, ואף לתמוך בשינוי מדיניות מושכל באשר לשימוש בתרכובות אלה.

תחת התגית thankyouplantmedicine# או TYPM#, נבחר ה-20 לפברואר, 2020, ליום ״היציאה מהארון״ הפסיכדלי. והקבוצה כבר הודיעה על יום שידורים חיים בהנחיית ג׳ו רוגן, טים פאריס, ואחרים, אשר ידברו עם אנשי מדע, אקטיביסטים, פעילי שימור טבע, אנשי ריפוי ונציגי התרבויות השבטיות.

עד עתה הצליחו המארגנים לקבץ יותר מ-2,000 איש מ-40 מדיניות בעולם, ביניהם עשרות פעילים, אמנים ומובילי דיעה, אשר הביעו תמיכה ביוזמת ה"יציאה מהארון" הפסיכדלי.

היוזמה זוכה גם להיענות מצד מספר גופים שפועלים במגוון זירות אשר סוגיית הצמחים הפסיכדליים והאנתאוגניים יקרה לליבם – ICEERS, ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח אשר מספק גיבוי ותמיכה משפטית להגנה על השימוש המסורתי בצמחים מרחיבי תודעה, וכמו כן פועל לחינוך, הסברה ולשינוי מדיניות. גם רשת Chacruna.net – המגדירים עצמם כ"מכון לרפואות פסיכדליות צמחיות", ומלבד כנסים בינלאומיים שהם עורכים, אתר האינטרנט שלהם מתעדכן תדיר ומכיל מידע רב ומגוון בכל הקשור לנושא.

ארגון מעניין נוסף שהודיע על תמיכתו בקמפיין היציאה מהארון הפסיכדלי הוא Heroic Hearts Projects, ארגון שנועד לסייע לחיילים משוחררים מהצבא האמריקאי וסובלים מתסמיני פוסט טראומה – בעיקר על ידי ארגון טקסי אייווהסקה ורפואות פסיכדליות אחרות.

הנחת המוצא של הקמפיין היא כי אינדיווידואלים רבי (מיליוני אנשים ברחבי העולם) נחשפו לתועלות הריפוי הפסיכדלי בטקסים, במסיבות או באופן פרטי, במקומות בעולם בהם השימוש בחומרים אלה מותר, וגם בכאלה שפחות, אך הם אינם מדברים על כך בפומבי מחשש מסטיגמה הקשורה לשימוש במשני תודעה. מכאן כי ״יציאה מהארון״ של אנשים, תוך חשיפה של התועלות האפשריות משימוש אחראי במשני תודעה, אולי תגרום לאנשים הקרובים להם, שלאו דווקא נחשפו לעולם הזה, לשנות את דעתם באשר למשני תודעה.

למרות התמיכה הרחבה, בחוגים הפסיכדליים נשמעה ההסתייגות מסוימת כי התגית ThankYouPlantMedicine אינה כוללנית מספיק, משום שההתמקדות ברפואות ממקור צמחי למעשה מתעלמת מיתרונותיהן של תרכובות פסיכדליות רבות עוצמה שהינן סינטתיות או סינטתיות-למחצה כגון MDMA או ל.ס.ד, אשר הראו גם הן יעילות בסיוע לסובלים מפוסט טראומה, מדיכאון ומחרדות. מסיבה זאת גם ניתן לשער שהארגון המוביל בעולם למחקרי פסיכדליה (MAPS) לא יצטרף לקמפיין בשלב זה.

לקמפיין הצטרף גם אחד מהקולות הבולטים בעולם בתחום הפסיכדליה והצמחים האנתאוגניים, דניס מק'קנה, אשר פרסם וידאו לתמיכה בקמפיין ובמטרותיו.

הקליידוסקופ, כאתר שמוקדש לשינוי תודעה לגבי משני התודעה, רואה את הצורך החיוני ביוזמות שטח כגון זו, ותומך ביוזמה באופן מלא.

לפרטים נוספים והצטרפות – https://thankyouplantmedicine.com/

או דרך דף הפייסבוק של היוזמה

https://www.facebook.com/ThankYouPlantMedicine/