מחקר ראשוני: מיקרו-מינון של ל.ס.ד משפיע על קישוריות המוח

מחקר ראשוני של קרן בקלי הראה כי גם נטילה חד-פעמית של מינון מזערי (מיקרודוזינג) של ל.ס.ד הפיקה שינויים בקישוריות המוח – ובייחוד באזור האמיגדלה – שינויים שעשויים להסביר את הדיווחים האנקדוטליים באשר לתועלות פרוטוקול זה.

על רקע העלייה בפופולריות של נטילת מיקרו-מינון של ל.ס.ד על ידי אינדיווידואלים ברחבי העולם כאמצעי לשיפור מצב הרוח או הקוגניציה, לטיפול עצמי בדיכאון, בחרדות, או כאמצעי לשיפור היצירתיות, התברר החוסר במחקרים מהימנים ומבוקרים באשר לתועלות הפוטנציאליות של פרוטוקול זה, כמו גם באשר לתופעות לוואי ולסיכונים אשר עלולים להיות לו. את חוסר זה במידע מדעי ביקשו החוקרים למלא.

במחקר, שתוצאותיו המלאות עדיין לא פורסמו, בהובלת אניה ברשד (Bershad) ובמימון קרן בקלי, בחנו החוקרים 20 נשים וגברים, בני 18-35, שהשתתפו בשני ימי בדיקות וסריקות הדמיה תפקודית של המוח (fMRI), ביום האחד קיבלו מחציתם מנה של 13 מיקרוגרם (13 μg) של חומצה ליסרגית דיאתילאמידית – ל.ס.ד, ומחציתם תרופת דמה (פלצבו) בתנאים של סמיות כפולה, וביום הסריקות השני קיבלו את המחצית השניה, שהכילה פלצבו או חומר פעיל בהתאמה. לאחר הסריקות, מילאו הנשאלים שאלונים באשר להשפעת הסם ולמצב רוחם, כמו כן עברו הנבדקים בדיקות פיזיולוגיות שונות.

תוצאות סריקות ה-fMRI הראו נטילת הל.ס.ד, אף במינונים מזעריים אלה, בהשוואה לקבוצת ביקורת, הגדילה בקרב הנחקרים את קישוריות המוח במספר אזורים במערכת הלימבית, וליתר דיוק את קישוריות האמיגדלה וכמו כן את הקישוריות ברכס הזוויתי הימני, ברכס הקדמי הימני ובמוחון (צרבלום), והפחיתה את קישוריות האמיגדלה ברכסים הימניים והשמאליים שאחרי קו המרכז, וברכס הצידי העליון.

באשר להשפעת הל.ס.ד על מצב רוחם של הנחקרים, החוקרים גילו כי למינון המזערי הייתה השפעה קלה ומשתנה על מצב הרוח, וכי השפעתה לטובה על מצב הרוח נמצאה בהתאמה לעוצמת ההשפעה על קישוריות האמיגדלה והרכס הקדמי.

מתצפיות מרגשות אלה הסיקו החוקרים גם מינונים תת-סיפיים – כלומר כאלה שכמעט אינם מורגשים כהתנסות, עשויים ליצור שינויים משמעותיים במוח, מה שעשוי להסביר את הדיווחים האנקדוטליים באשר לתועלות המיקרודוזינג, בטיפול בדיכאון ובחרדות, וכאמצעי לשיפור היצירתיות.

עם זאת, אין להסיק ממחקר ראשוני וקטן זה הרבה באשר ליעילות ולבטיחות של פרוטוקול זה. בסקירת ספרות שבחנה את מחקרי המיקרודוזינג  שהתפרסמו עד כה, הראו התוצאות בעיקר חוסר ודאות וחוסר אחידות באשר לפרוטוקולים, למינונים ולהגדרות.

קרן בקלי היא ארגון ללא מטרות רווח מבריטניה אשר פועלת לשינוי מדיניות הסמים ולמחקרים ראשוניים של חומרים פסיכדליים. הארגון הוקם על ידי אמנדה פילדינג, רוזנת בריטית, ב-1998, והוא אחראי מאז על שורה של מחקרים ראשוניים פורצי דרך בתחום הסמים הפסיכדליים.

קרדיט לתמונה הראשית – האתר של קרן בקלי