פסיכותרפיה משולבת MDMA – תוצאות ביניים מרשימות למאפ"ס בטיפול בפוסט טראומה

כ-90% מהמטופלים במסגרת המחקר שנבדקו עד כה דיווחו על שיפור משמעותי בתסמיני ה-PTSD.

בתחילת החודש פרסם ארגון מאפ"ס (התאחדות מולטי-דיסציפלינרית למחקרים פסיכדליים – MAPS) תוצאות ביניים מרשימות לפרוטוקול הטיפול שלו בפסיכותרפיה משולבת MDMA (החומר הפעיל בסם המסיבות אקסטזי) – עם שיפור בתסמיני תסמונת דחק פוסט טראומתית (PTSD) בקרב לפחות 90% (תשעים אחוז) מהמתנסים במחקר. במקביל הודיעה החברה כי בכוונתה לגייס 30 מיליון דולר לגיוס התקציב הנדרש להשלמת המחקר ולהפיכת ה-MDMA לתרופה.

בניתוח הביניים – שנערך בידי ועדה עצמאית לניטור מידע ואושר על ידי הרשות האמריקאית למזון ולתרופות (FDA) – נסקרו תוצאות הטיפול של 60 המטופלים הראשונים מתוך 100 המטופלים במחקר, שנמצא בימים אלה בפאזה השלישית שלו. מהנתונים עד כה עולה כי למשתתפים במחקר יש סיכוי של 90% להגיע לשיפור בתסמיני PTSD עד תום תקופת המחקר. בתגובה לתוצאות המעודדות הודיע ה-FDA כי לא ידרוש ממאפ"ס לחקור משתתפים נוספים מעבר ל-100 שטופלו בפאזה זאת.

תוצאות אלה דומות ואף גבוהות במעט מהתוצאות שהושגו גם בישראל ובמקומות אחרים בעולם בפאזה הקודמת של המחקר.

"בקהילת פיתוח התרופות, זה הדבר שחולמים עליו", אמר ריק דאבלין, מייסד ומנכ"ל מאפ"ס. "תוצאות הביניים של הפאזה השלישית של המחקר הקליני פורץ הדרך של מאפ"ס מראה בבירור שפסיכותרפיה בשילוב MDMA יכולה לסייע לשפר באופן דרמטי את חייהם של הסובלים מ-PTSD. הכשרנו כ-70 מטפלים חדשים לעבודה בפאזה השלישית, כך שתוצאות אלה מראות שהמודל הוא בר-קיימא, ואפשר לבצעו גם בקנה מידה של עשרות אלפי מטפלים ברחבי העולם".

במקביל הודיעה החברה על הקמת קרן השקעות חדשה בשם "קרן קאפסטון" (Capstone) בשיתוף עם ארגון PSFC (היוזמה למימון מחקרים פסיכדליים) – במטרה לגייס 30 מיליון דולר למימון המשך המחקר. הארגונים הודיעו כי גייסו עד כה כ-12 מיליון דולר.

המחקר הקליני של החברה נמשך בימים אלה ב-15 קליניקות ברחבי העולם, בארה"ב, בקנדה ובאף בישראל, וצפוי להסתיים בשנה הבאה, מה שעשוי להוביל לכך שה-FDA יאשר את התרופה ואת הטיפול בה כבר בשנת 2022.

מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מהפרעת הדחק הפוסט טראומתית, ובמאפ"ס מעריכים כי עקב מגיפת הקוביד-19- "אירוע טראומה עולמי" כלשונם, מיליוני אנשים נוספים ברחבי העולם עשויים לסבול מתסמינים של פוסט טראומה. הנדבקים במחלה וקרובי משפחותיהם, אנשי מקצוע בתחומי הבריאות ורפואת החירום, כמו גם עובדי חזית אשר מסכנים את חייהם כדי לספק שירותים חיוניים – הם חלק מהאוכלוסיות שעשויות להיפגע, טוענים במאפ"ס.

על רקע החששות מהמשך התפשטות נגיף הקורונה, בארגון הודיעו כי יפסיקו זמנית לגייס מועמדים חדשים לטיפולים, וכי הם נוקטים בצעדים מעשיים, ביניהם שמירה על ריחוק חברתי, כדי להפחית את חשיפת המשתתפים ואנשי הצוות לנגיף.

לינק להודעה לעיתונות

https://maps.org/news/media/8154-press-release-interim-analysis-shows-at-least-90-chance-of-statistically-significant-difference-in-ptsd-symptoms-after-mdma-assisted-psychotherapy


קרדיט לתמונה ראשית –  Photo by Pretty Drugthings on Unsplash