קנדה: ארבעה חולים סופניים קיבלו אישור להשתמש בפסילוסיבין להקלה על חרדות

משרד הבריאות הקנדי העניק מוקדם יותר החודש (אוגוסט) אישור תקדמי לארבעה חולים סופניים לצריכה חוקית של פטריות "קסם" במסגרת תרפיה, זאת על רקע מספר מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות שהראו פסילוסיבין, התרכובת הפסיכדלית המצויה בפטריות אלו, עשויה להקל על הסובלים מתסמיני דיכאון וחרדה, ביניהם גם חולים סופניים המתמודדים עם חרדות הקשורות למוות.

שרת הבריאות הקנדית, פאטי הג'דו, חתמה על האישור לטיפול החדשני, המוגדר כטיפול חמלה, לארבעת החולים הראשונים שיזכו בתרפיית-פסילוסיבין בניסיון להקל על מועקה וחרדת מוות. מאז 1974, בה הוצאו פטריות הפסילוסיבין לראשונה מהחוק הקנדי, זוהי הפעם הראשונה שבה ניתן אישור כזה לצריכה פרטית של פסילוסיבין.

תחת החוק הקנדי, החזקה, הפקה או מכירה של מוצרים המכילים פסילוסיבין אינה חוקית, למעט למטרות מחקרים מאושרים.

אך בשנים האחרונות, יותר ויותר מחקרים מראים עדויות כי השימוש בפסילוסיבין יעיל כטיפול לחרדות, דיכאון, התמכרויות ועוד. מחקרים פורצי דרך כגון אלו שמתבצעים באימפריאל קולג' הבריטי או באוניברסיטת ג'ון הופקינס האמריקאית, הראו כי תרפייה המסתייעת בחומרים פסיכדליים עשויה לשמש ככלי עוצמתי בעיבוד טראומה רגשית – ובין היתר בהתמודדות עם חרדות ופחדים הקשורים למחלות סופניות ולמוות.

את המהלך בקנדה מוביל ד"ר ברוס טובין, פסיכותרפיסט ומייסד תרה-פסיל TheraPsil, ארגון קנדי ללא מטרות רווח אשר, לפי אתר האינטרנט שלו, מוקדש להנגשת תרפיה מבוססת פסיכדליה, לחינוך הציבור, להכשרה מקצועית ולמחקר. הארגון תומך ומעודד פסיכותרפיה מבוססת פסילוסיבין לחולים סופניים מאז 2017, אך בשנים הראשונות נתקל בסירוב מצד מערכת הבריאות הקנדית, בעיקר על רקע הטענה כי בקשתו "היפותטית", אך באחרונה שינה הארגון אסטרטגיה ובמקום לבקש אישור כללי לאישור לשימוש בפסילוסיבין לחולים סופניים, סייע באופן אישי לארבעת האינדיווידואלים להגיש בקשות מנומקות לצורך שלהם בתרפייה זאת, צעד שהוכח כמשמעותי ביותר.

תרה-פסיל ממשיכה במאמצי השתדלנות שלה בעבודה משותפת עם משרד הבריאות הקנדי במטרה לגבש תקנות לפיהן ההחלטה על הפנייה לתרפיית פסילוסיבין תתקבל בין המטופל ובין הרופא שלו – ולא בין המטופל והממשלה.

כעת, כשנפתחה הדלת לגישה חוקית לטיפולים פסיכדליים אשר נותנים תקווה למטופלים שזוהי תקוותן האחרונה, יש לקוות שרבים בקנדה ובעולם כולו, ולא רק החולים הסופניים, יעברו בה.


 Image by Michael M from Pixabay