רומניה: קצין בריטי לשעבר וראש המשטרה החשאית של רומניה לשעבר נעצרו בטקס אייהווסקה וניצבים בפני כתבי אישום חמורים

בפרשה שעשויה להפוך למקרה תקדימי בינלאומי בתחום זכויות האדם, קצין בריטי לשעבר ניצב בפני עונש של עד 13 שנות מאסר ברומניה בשל עריכת טקס אייווהסקה שבו נצרך הנזיד-מעורר-ההזיות מהאמזונס על ידי כמה דמויות ידועות שם, ביניהם ראש המשטרה החשאית לשעבר של רומניה, וידוענית בתחום "איכות החיים" ברומניה, הניצבים גם הם בפני עונשי מאסר ממושכים, כך דיווח הגרדיאן הבריטי.

תומס לישמן, בן 58, נעצר ב-15 דצמבר בשנה שעברה על ידי המשטרה וכוחות מיוחדים שפשטו על אתר הנופש שבו שהו בפאתי בוקרסט עם עלות השחר. המארגנים והמשתתפים, שהיו בסופו של טקס אייווהסקה שנמשך מאז שעות הערב, נעצרו וחלקם הובלו לבית החולים לצורך מתן דגימות דם, דיווח העיתון.

לישמן, קצין בצבא הבריטי ששירת כעשר שנים, עבר לאחר שחרורו הכשרה במסורות השמאניות, והוא היה זה שהוביל את הטקס. הוא מואשם בקשירת קשר להברחת דימתילטריפטמין – DMT "מסוכן ביותר" לדברי כתב האישום – למדינה. DMT – אחד הרכיבים הפעילים בנזיד האייווהסקה שנוצר באופן טבעי באחד הצמחים מהם מכינים את הנזיד, מוגדר כסם מסוכן באמנות בינלאומיות המקובלות במרבית מדינות העולם. לישמן היה עצור למשך שלושה חודשים ולאחר מכן שוחרר למעצר בתנאים מגבילים באזור בוקרשט.

עורכי דינו של לישמן טענו כי הוא סבר כי משקה האייוהסקה אינו בלתי חוקי ברומניה, משום שמדובר ברפואה צמחית וטבעית שנרקחת מעלים ומשורשים ואינו מכילה סמים סינתטיים. אייווהסקה אינה DMT סינתטי, טוענים עורכי דינו.

ביחד איתו נאשם גם גלאו אולטין, לשעבר ראש המשטרה החשאית של רומניה אשר הודח ב-2014 על רקע האשמות של שחיתות, ניצב גם הוא בפני כתב אישום דומה בשל השתתפותו בטקס.

אולטין אמר לכתבים המקומיים כי השימוש שלו באייווהסקה הוביל ל"לידתו מחדש" – הוא נגמל מעישון והפסיק לשתות אלכוהול, הפך לצמחוני וכבר אינו סובל מלחץ דם גבוה – והוסיף כי במידת הצורך יעלה את התיק בפני בית הדין האירופאי לזכויות אדם. "נהגתי לברוח מהחיים, אבל היום אני מחבק את החיים ואוהב אותם", הוא אמר.

ונסה יונס, דמות ציבורית מוכרת ברומניה המנהלת מרפאת "איכות חיים" בסמוך לבירה, ניצבת גם היא בפני כתב אישום דומה, לאחר שלכאורה לקחה חלק בארגון ובהשתתפות בטקס.

במספר מדינות באירופה ובדרום אמריקה טקסים אלה מותרים בחוק, וברומניה נערך ב-2016 כנס בן מספר ימים סביב נושא האייווהסקה, שהתגאה במרצים כגון דניס מק'קנה, אתנובוטניקאי אמריקאי, והסופר הבריטי גראהם הנקוק.

לישמן נעזר גם בתמיכת הקרן להגנת האייווהסקה (ADF),של עמותת Iceers – ארגון ללא כוונות רווח שמטרתו "לשנות את מערכת היחסים של החברה האנושית עם הצמחים הפסיכו-אקטיביים". הם עושים זאת על ידי הפצת מידע, ארגון והשתתפות בכנסים בינלאומיים להגברת המודעות לפונטציאל החיובי של הרפואות הטבעיות, וגם על ידי סיוע ביצוג משפטי של אנשים ברחבי העולם שניצבים בפני אישומים פליליים הקשורים לשימוש בצמחי מרפא.

מספר המקרים המשפטיים הקשורים לאייווהסקה נמוך ביותר, ובשנים האחרונות לא נרשמו גזרי דין של מאסרים, זאת למרות העלייה בפופולריות של הטקסים הללו ברחבי העולם.

נטליה רובולו, עורכת דין מטעם הארגון, אמרה לגרדיאן הבריטי כי "כאשר מה שנתפס לאורך עידן ועידנים כתרופה מקודשת נופל לתוך מערכות משפטיות נוקשות, השופטים לפעמים באופן שרירותי מתייחסים לרפואה הזאת כאל סם מסוכן מבלי לקחת בחשבון את העדויות המדעיות".

"אייווהסקה היא לא מוגדרת כסם מסוכן בפני עצמה, לפיכך, מעצרו וכתב האישום הפלילי שהוגש נגד תום לישמן מהווים מקרה תקדימי של זכויות אדם".

משפטם של השלושה מתנהל בימים אלה.

בישראל, ב-2017 נעצר בנסיבות דומות שמאן קולומביאני בשם אקונצא קול, ביחד עם ישראלי ואזרחית אמריקאית שהואשמו לכאורה ב"סחר בסמים" – יבוא סם מסוכן והחזקתו שלא לצריכה עצמית. גם במקרה זה נקטו עורכי הדין של הנאשמים בגישה דומה, וטענו כי מדובר בחליטה טבעית המופקת מעלים ומקליפות עצים, וכי אינה אסורה על פי אמנות הסמים הבינלאומיות ולכן גם אינה נכללת בפקודת הסמים הישראלית, כמו כן, מבקשים הסנגורים לראות את השימוש באייוהסקה כחלק מטקס פולחני ורוחני, שאינו הולם האשמות כסחר בסמים. לאחר מספר חודשי מעצר מצער בישראל שוחרר השמאן וחזר לקולומביה. לפי המידע הזמין באינטרנט, נראה כי גם שאר העצורים בפרשה, לאחר מעצר ממושך, שוחררו והתיק הועבר לגישור וכפי הנראה עדיין מתנהל.

——————–

Photo by Pasha Chusovitin on Unsplash

הצילום להמחשה בלבד – המצולם אינו קשור לכתבה