מחקר חדש יבדוק האם נטילת MDMA עשויה למתן השפעות שליליות של ל.ס.ד.

האם נטילת MDMA – החומר הפעיל בסם האקסטזי – ביחד עם ל.ס.ד. עשויה למתן את השפעותיו של הל.ס.ד. ולמנוע "טריפ רע"? זאת ינסו לגלות חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי "יוניברסיטי הוספיטל" בבאזל, שוויץ, שיבחנו אם נטילת השילוב בין שני החומרים עשויה להפחית את "התחושות הפסיכולוגיות לא-נעימות" שעשויות להופיע במהלך החוויה הפסיכדלית.

כרקע למחקר, שצפוי להתחיל בינואר, 2021, כתבו החוקרים כי בעוד ההשפעות הזמניות של נטילת ל.ס.ד. הן "חיוביות לרוב", חלק מהמתנסים דיווח גם תופעות שליליות כגון חרדה, חשיבה פרנואידית או אובדן אמון באחרים, זאת בהתאם למינון הנצרך, לאישיות האדם העובד את החוויה ולמערך האישי שלו (סט) וכמו גם לסביבה שבה הוא נצרך ולנסיבות החיצוניות (סטינג). החוקרים ציינו עוד שבקרב מטופלים שעברו טיפולים ניסיוניים של ל.ס.ד. לטיפול בדיכאון, אלו שחשו חרדות ומצוקה משמעותית במהלך הטיפול הציגו תוצאות פחות טובות במדדי היעילות של הטיפול. מצד שני, נטילת MDMA, כפי שתועד במחקרים, עשוייה להגביר אופוריה, רגשות חיוביים, אמפתיה ואמון באחרים, ולפיכך לסייע להפחית את הרגשות השליליים והחרדות המלוות את חוויית הל.ס.ד. להגביר את האמון במטפל ואולי להטות את החוויות לכיוון החיובי. הסיבה הפיזיולוגית לכך היא כי בעוד ה-ל.ס.ד. הוא מולקולה פסיכדלית קלאסית "דמויית-סרוטונין" שעיקר תפקידה מיוחס להיקשרות שלה לקולטני הסרוטונין במערכת העצבים, מולקולת המתילין-דיוקסי-מתאמפתמין (MDMA) פועלת על ידי שיחרור קולטני סרוטונין רבים יותר אל המערכת העצבית, והן על ידי שיחרור של אוקסיטוצין (הורמון האהבה). במחקרים ראשוניים, נרשמו תוצאות מרשימות לטיפול בפוסט טראומה בעזרת פסיכותרפיה משולבת MDMA.

המחקר יכלול בפאזה הראשונה שלו 24 משתתפים – כולם בריאים ללא מחלות כרוניות, בני 25 ומעלה, ללא עבר של הפרעות פסיכיאטריות משמעותיות, וללא רקע של הפרעות פסיכוטיות או הפרעה בי-פולארית במשפחה הקרובה.

נראה כי מי שעומד מאחורי המחקר הוא חברת מיינד מד (MindMed), אשר הודיעה בתחילת השנה כי חתמה על הסכם בלעדי לשיתוף פעולה עם בית החולים האוניברסיטאי "יוניברסיטי" השוויצי לפיתוח תרופות פסיכדליות על בסיס ל.ס.ד. וכן על כוונתה לרשום פטנטים על תרופות אלה.

השילוב בין ל.ס.ד. ל-MDMA – הידוע בכינוי העממי "קנדי-פליפ", הינו שילוב מוכר ושנוי במחלוקת בחוגים הפסיכדליים. לפי דיווחי מתנסים שניתן למצוא ברשת, השילוב יכול להוביל לחוויה שמספקת את ה"מיטב של שני העולמות", אך מצד שני, כמו שילובים רבים בין סמים, גם ידוע כשילוב מסוכן שעשוי להיות אינטנסיבי מאוד עם תופעות לוואי שליליות של שני הסמים.

מעניין יהיה לראות האם היבטי ה"בטיחות" הללו המוכרים לנו מהשטח יקבלו ביטוי גם בתוצאות מחקר, או שסביבת המחקר הטיפולית והתומכת, כמו גם סינון המועמדים הקפדני, יאפשרו לחוקרים להראות כי מדובר בשילוב בטוח ויעיל כמעט ללא תופעות לוואי.


קרדיט לתמונה הראשית

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash