קפיטליזם פסיכדלי: חבורת המיליונרים השנויה במחלוקת הונפקה בנאסד"ק והגיעה לשווי של מיליארד דולר

עדכון: מניית קומפאס (CMPS) החלה להיסחר בנאסד"ק בסוף השבוע האחרון, ומחירה זינק ביותר מ-70% כבר ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט – תוך הקפצת שווי השוק שלה שלה לכמיליארד דולר. ההנפקה הייתה גדולה יותר ובמחיר גבוה יותר מהמתוכנן. החברה התכוונה למכור בהפקה 6-7 מיליון מניות בטווח מחיר יעד של 14-16 דולר למניה, אך בסופו של דבר מכרה 7.5 מיליון מניות במחיר של 17 דולר למניה. גם הסכום שגייסה החברה בהנפקה היה גבוה מהמתוכנן והסתכם ב-127.5 מיליון דולר.

חברת קומפאס פאת'ווייז (Compass Pathways) הבריטית, החוקרת ומפתחת טיפולים פסיכדליים בתחום בריאות הנפש ומגובה בחבורת משקיעים ידועי-שם, הגישה בתחילת החודש תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור בבורסת נאסד"ק האמריקאית. לפי המסמכים שהוגשו לרשות האמריקאית לניירות ערך, החברה מעוניינת לגייס 100 מיליון דולר להם היא זקוקה כדי לקדם מחקר נוסף בתחום ולהיערך לשיווק בינלאומי. לפי סוכנות הידיעות בלומברג, בהתבסס על מקורבים לחברה, הגיוס יתבצע לפי שווי שוק של 500 מיליון דולר.

אך הדרך שעברה קומפאס פאתווייז, שעברה מעמותה ללא כוונות רווח לחברה פרטית עם כוונות רווח וכעת לחברה ציבורית הנסחרת בבורסה, כמו גם האופן האגרסיבי שבו היא פועלת בדרכה להפוך לענקית פסיכדליה, עוררו בשנים האחרונות לא מעט ביקורת בחוגים הפסיכדליים והקנו לה את התואר "שנויה במחלוקת" המלווה את שמה בפרסומים רבים ברחבי המרשתת.

על רקע ההנפקה ההיסטורית, מאורעות אלה, שחלקם פורסמו במקור בכתבת תחקיר של קווארץ, פלטפורמת להנגשת מידע עסקי, לפני שנתיים, תחת הכותרת "זוג מיליונרים מאיים ליצור מונופול פטריות קסם" הופכים להיות שוב חשובים, רלוונטיים ומעניינים. תחקיר בלעדי לקליידוסקופ.

קומפאס פאתווייז – ענקית פסיכדליה בהתהוות

קומפאס פאתווייז נוסדה ומנוהלת בידי בני הזוג ג'ורג' גולדסמית וד"ר אקתרינה מליאבסקייה. היא – מומחית לרפואה פנימית ולבריאות הציבור. הוא עמד קודם לכן בראש חברה שהקים ב-2002 בשם טפסטרי נטוורק (Tapestry networks) אשר מטפחת קשרים בין נציגי ממשל, ספקי שירותים פיננסיים וספקי שירותי בריאות/חברות התרופות – עיסוק שגם הוא, איך לומר, שנוי במחלוקת. – כך לפחות לפי מחקר מ-2016 של בית הספר לעסקים של הרווארד שטען כי "עומדות שאלות לגבי הלגיטימיות של המפגשים ומידת הקרבה שהם מייצרים בין הרגולטורים ובין אלו שכפופים לרגולציה".

לפי התשקיף, עד כה גייסה החברה בשוק הפרטי 116 מיליון דולר ממשקיעים בפרופיל גבוה, ביניהם פיטר ת'יל, יזם סדרתי, ממייסדי פייפאל והמשקיע הראשון בפייסבוק, וכריסטיאן אנגרמאייר, יזם ומשקיע בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, ומייסד ATAI, חברת ביוטכנולוגיה בתחום בריאות הנפש המשקיעה בעיקר במחקרים פסיכדליים.

לפני כשנתיים קיבלה קומפאס פאתווייז אישור לפסילוסיבין כ"טיפול פורץ דרך" בדיכאון עמיד – מעמד מיוחד המוענק על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) לתרופות שהראו יעילות יוצאת דופן במחקרים קליניים ראשוניים, ומבטיח יחס מהיר יותר מצד ה-FDA בקידום המחקרים הקליניים בדרך לאישור התרופה.

בתחילת 2020 רשמה החברה צעד משמעותי נוסף בדרך להפיכתה לשחקנית משמעותית בשדה המגרש המתפתח של הטיפולים מבוססי הפסיכדליה כאשר אושרה בקשת הפטנט שלה על שיטות ייצור של פסילוסובין, חומרי ביניים והשימוש בהם לטיפול בדיכאון עמיד.

כעת הודיעה החברה כי היא מתכוונת להתמקד בעתיד בחקר של מולקולה מבוססת-פסילוסיבין מוגנת-בפטנט שפיתחה החברה – COMP360 – וכי בעזרת המימון תעבור למחקר בפאזה שלישית בקנה מידה גדול לטיפול בדיכאון עמיד בפרוטוקול הטיפול מבוסס הפסיכדליה שרשמה החברה, ותיערך לייצור בקנה מידה גדול ולשיווק ה-קומפ360 ברחבי העולם.

רקע\

בתמונה: הפנים של קומפאס פאתווייז – ג'ורג' גולדסמית ורעייתו ד"ר אקתרינה מליאבסקייה, והיזם והמשקיע לארס כריסטיאן ויילד, נשיא החברה וסמנכ"ל הפיתוח העסקי שלה. מתוך אתר האינטרנט של קומפאס.

קומפאס החלה כארגון ללא כוונות רווח

ב-2013, כפי הנראה על רקע התמודדות של קרוב משפחחתם עם מחלת נפש, החלו בני הזוג להיפגש עם אנשי אקדמיה החוקרים פסילוסיבין, ולהשתתף בכנסים על פסיכדליה. הרעיון המקורי שקידמו השניים היה טיפולי חמלה של פסילוסיבין  – החומר הפעיל בפטריות "קסם" – לחולים סופניים.

למטרה מקודשת זאת, הצליחו בני הזוג לגייס כמה מהמוחות המובילים בעולם מחקרי הפסיכדליה, תוך שהם "מחזרים" אחריהם עם הזמנות למעונם הפרטי של בני הזוג, ארוחות ערב מפוארות, וחופשות בבתי מלון. בהמשך, סיפרו החוקרים, חיזורים אלו נפסקו באופן פתאומי, לאחר שבני הזוג השיגו לכאורה את המידע שהזדקקו לו, כך לפי תחקיר קווארץ.

במאי 2015, רשמו בני הזוג בארה"ב ארגון ללא-כוונות רווח בשם C.O.M.P.A.S.S. (להלן ק.ו.מ.פ.א.ס)- ראשי תיבות של Center of Mental Health Pathways and Support for Self Directed Care . חלקלקות שאי אפשר לתרגם.

בין השנים 2014 ל-2017, כפי שעולה בתחקיר של קווראץ, פנו בני הזוג למספר חוקרים ידועי שם בתחום מחקרי הפסיכדליה, וביקשו מהם לשמש כיועצים לעמותה שלהם. את הידע שנצבר, רשמו בני הזוג כקניין רוחני (Intellectual Property) של העמותה, ומאוחר יותר, סגרו את העמותה האמריקאית, והעבירו לידיהם הפרטיות נכסי קניין רוחני בסך 142 אלף דולר, למורת רוחם של החוקרים שייעצו להם.

תמונה: העברת הקניין הרוחני לידי בני הזוג (מקור, קווארץ)

המעבר לחברה פרטית

במקביל, ב-2016 בבריטניה, רשמו השניים חברה פרטית למטרות רווח תחת השם Compass Pathfinder, ביחד עם שותף שלישי, לארס כריסטיאן ויילד, משקיע ויזם.

בהודעה לעיתונות שפרסמה החברה בדצמבר, 2017, הודיעה החברה כי היא נוטשת את תכניתה להקים מרכז לטיפול בחולים סופניים, וכי מעתה תתמקד בתחום בריאות הנפש הרחב יותר. באותה נשימה, הודיעה החברה כי על משקיעיה הראשונים נמנים פיטר תיל, ממייסדי שירות התשלומים פייפאל, מייק נובוגרץ, בכיר בוול סטריט לשעבר ומשקיע במטבעות קריפטוגרפיים, והיזם הגרמני כריסטיאן אנגרמאייר, דרך קבוצת ATAI.

מעבר חד זה הפתיע את יועצי עמותת ק.ו.מ.פ.א.ס. אשר גילו שבני הזוג מתכוונים להשתמש בידע שהוענק להם בחינם – למטרות רווח. "בדיעבד תרמתי למשהו שהיה שונה ממה שהבנתי מהם מתחילת הדרך", אמרה קתרין מקלין, חוקרת מובילה ומנהלת אחת מתכניות המחקר על פסילוסיבין באוניברסיטת ג'ון הופקינס, בראיון לקווארץ.

דובר מטעם קומפאס סרב להגיב למרבית הטענות העולות בתחקיר קווארץ, ענה על מספר שאלות באופן חלקי ווהכחיש באופן כללי את הטענות הקשות שהועלו בכתבה. על המעבר בין ארגון ללא כוונות רווח לארגון עם כוונות רווח מסר דובר החברה כי הוא "נבע מהאמונה שלנו שהמודל השני מתאים יותר לפיתוח תרפיית פסילוסיבין בקנה מידה נרחב, למטופלים שזקוקים לכך, באופן בר-קיימה".

פטנט על פסילוסיבין 

בשנותיה הראשונות של עמותת ק.ו.מ.פ.א.ס, הצהירו בני הזוג כי מטרת העמותה היא לחקור את השימוש בפסילוסיבין כטיפולי חמלה למטופלים שסובלים ממחלות חשוכות מרפא.

ב-2017, הגיעו בני הזוג להסכם בלעדי עם יצרנית התרופות אוניקס סיינטיפיק הבריטית, אחת היצרניות היחידות בעולם המחזיקות באישור GMP לייצור פסילוסיבין ומולקולות אחרות שנמצאות ברשימת הסמים המסוכנים.

על ידי השגת הבלעדיות מול אוניקס, הצליחה קומפאס למנוע מגופי מחקר מתחרים גישה לרכישת פסילוסיבין, בין היתר על ידי הצבת תנאים נוקשים כגון הדרישה שבעתיד תספק קומפאס בלעדית לאותם גופים את הפסילוסיבין, או הדרישה להטלת וטו על פרסום תוצאות המחקרים.

בראיון מסוף 2018 שהעניק ריק דאבלין, מייסד ארגון מאפ"ס (MAPS) החלוצה בתחום הטיפול בפוסט טראומה בעזרת אמ.די.אמ.איי, (MDMA – החומר הפעיל בסם ה"אקסטזי")לאתר "סייקדליק טיימס" בכתבה שכותרתה "בואו נדבר על קומפאס ועל קפיטליזם פסיכדלי".

"עמותת יוסונה (Usona) ביקשה מקומפאס רשות לעבוד עם אוניקס, אך קומפאס אמרה לא, אוניקס יכולים לעבוד רק איתנו, זה חלק מההסכם ביננו, אך תוכלו לקבל רישיון מאיתנו. המשמעות הייתה שאם יוסונה תעבור מחקר בפאזה שלישית ותרצה להגיע לשוק, היא תצטרך לרכוש את החומר בלעדית מקומפאס", אמר דאבלין.

אף כי בראיון ניסה דאבלין להציג את הרקע והנסיבות שהובילו למהלך של קומפאס באור חיובי, צריך לזכור שגם מאפ"ס עברה תהליך דומה של הקמת עמותה ולאחר מכן חברה למטרות רווח, ואף היא שואפת לרשום פטנט על MDMA.

בינואר 2020 הודיעה החברה כי רשם הפטנטים האמריקאי אישר את בקשתה לרישום פטנט לשיטות הכנה של פסילוסיבין, צורות פולימורפיות שונות, תוצרי ביניים, פורמולציות והשימוש בהם. פירוש הדבר כי תוכל להגביל את מתחרותיה מייצור ומשימוש בפסילוסיבין לטיפול בדיכאון.

זונחים את הפסילוסיבין לטובת COMP360

אחד מ"תוצרי הביניים" המבטיחים שפיתחה החברה, כפי שדיווחה עליו בתשקיף, היא מולקולת ה-קומפ360 (COMP360)  – "פורמולציה קריסטלית פולימורפית טהורה של פסילוסיבין". ב-2019, השלימה החברה פאזה ראשונה במחקר קליני שבו נרשם קומפ360, לצד תמיכה פסיכולוגית, ל-89 מתנדבים בריאים. תוצאות המחקר הראו כי למולקולה אין תופעות לוואי קשות במיוחד וכי יש לה פוטנציאל לשמש כטיפול חד פעמי בשילוב עם פסיכותרפיה לטיפול בדיכאון. במילים אחרות, פסילוסיבין שאפשר להגן עליו בפטנט.

כעת נמצאת החברה בפאזה 2ב' של המחקר הקליני הבוחן את יעילות הטיפול בקומפ360 תחת ליווי פסיכולוגי, מחקר שתוצאותיו צפויות להתפרסם בסוף 2021.

נוטשים את החולים הסופניים לטובת טיפול בדיכאון

כאמור, כבר ב-2018 נטשה החברה את הפרויקט לטיפול בחולים סופניים. כעת היא מתמקדת כעת במציאת טיפולים לדיכאון עמיד (TRD), תת-קטגוריה של הפרעת דיכאון מאז'ורי. יותר מ-320 מיליון איש ברחבי העולם סובלים מהפרעת דיכאון מאז'ורי, והנטל הכלכלי שנגרם כתוצאה מהמחלה, הכולל את הנזק הנגרם כתוצאה ממחלות נלוות וממצבים פסיכיאטריים אחרים, מוערך ביותר מ-200 מיליארד דולר מדי שנה, ציינה החברה בהודעה לבורסה.

תשקיף החברה – עדיין הפסדית

במסגרת המסמכים שמסרה, דיווחה החברה כי היא בגרעון של 62.4 מיליון דולר, לאחר שגייסה בהצלחה 116 מיליון דולר. במסגרת המסמכים שמסרה, דיווחה החברה על הפסדים של 13.2 מיליון דולר בשנת 2018, של 19.6 מיליון דולר ב-2019 ו-24.8 מיליון דולר בששת החודשים הראשונים של 2020. בסבבי גיוס פרטיים, עד כה גייסה החברה 116 מיליון דולר.

מחזיק המניות הגדול ביותר בחברה שהייתה פרטית עד כה היא חברת אטאי לייף סיינס (ATAI), שמחזיקה ב-29% ממניות החברה. בעלי מניות נוספים מלבד בני הזוג גולדסמית ומליאבסקייה, המחזיקים בכ-16.5% ממניות החברה כל אחד, מרכז מק'ווייד למחקר ופיתוח אסטרטגיים, חברת השקעות במחקרים/תכניות פיתוח רפואיים בשלבים ראשוניים, השייכת לענקית התרופות היפנית אוטסוקה (Otsuka), מחזיק בכ-6% ממניות החברה, כמו גם נשיא המרכז רוברט מק'וויד, סמנכ"ל האסטרטגיה של אוטסוקה בארה"ב, המחזיק גם באופן אישי בכ-6% ממניות החברה.

עד כאן החדשות.

מבחינתנו, הרגשות שוב מעורבים. מצד אחד, אנחנו מברכים על העניין המחודש בחומרים הפסיכדליים. אנחנו בעד נורמליזציה ואפילו הנגשה של החומרים הפסיכדליים לציבור. מהבחינה הזאת, הנפקה בוול סטריט נותנת לגיטימציה ומציעה הזדמנות לחדירה לזרם המרכזי של תעשיית התרופות. מתוך הכרה בערך הרפואות הפסיכדליות וביכולתן ליצור שינוי, אנחנו צופים ומאחלים הצלחה לחברות במגזר הפסיכדליה המתעורר.

מצד שני, הדרך שעברה קומפאס פאת'ווייז – מארגון ללא מטרות רווח לחברה פרטית שכעת שואפת להפוך לחברה ציבורית – ומחברה שחוקרת פורמולציות טבעיות של פטריות לחברה שמתמקדת במחקר ובשיווק של מולקולה סינתטית מוגנת בפטנט – והאופן הדורסני שבו היא פועלת – מסמלים מבחינתנו כמעט כל מה שרע במדיקליזציה של הפסיכדליה.

מצד שלישי, אולי מדובר בהתנהלות קפיטליסטית נורמטיבית, וכפי שריק דאבלין ניסה להראות, התמונה מורכבת יותר, גם עבור עמותות וארגונים ללא כוונות רווח הפועלים במרחב הפסיכדלי. אולי על מנת לממש את השאיפות להנגשה רחבה של הפסיכדליה אין מנוס מלהשתמש בכלים של הקפיטליזם – גיוס הון, תחרות, רישום והגנה על קניין רוחני.

בכל מקרה אנחנו נמשיך לעקוב ולעדכן אתכם.

 


מקור לתמונה הראשית: Photo by lo lo on Unsplash

עיבוד תמונה: מאור קשת