פסיכותרפיה בליווי MDMA – מחקר פורץ דרך בישראל לטיפול בפוסט-טראומה

פסיכותרפיה בליווי MDMA ככלי לטיפול בתסמונת דחק פוסט טראומטית (PTSD)

או

אקסטזי לריפוי מהלם קרב

מחקר פורץ דרך במימון ההתאחדות המולטי-דיסצפלינרית למחקרים פסיכדליים (maaps) שנערך בישראל הראה תוצאות מדהימות בטיפול בסובלים מתסמונת דחק פוסט-טראומתית (PTSD) בשימוש בMDMA, מולקולה סינתטית הידועה גם בשם ״אקסטזי״ בשילוב עם פסיכותרפיה.

לערך MDMA באינדקסקופ…

במחקר שנערך במרכז לבריאות הנפש באר יעקוב, נבדקה היעילות של פסיכותרפיה מלווה ב-MDMA כאמצעי לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית. המשתתפים קיבלו MDMA או תרופת-דמה (פלצבו). במשך שני סשנים טיפוליים, בני שמונה שעות כל אחד, בהפרש של 3-5 שבועות זה מזה, בנוסף לסשנים טיפוליים שבועיים ללא התרופה.

שיעור מדהים של 83% מהמשתתפים לא אובחנו יותר כסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית במפגש המעקב שנערך חודשיים לאחר מכן. במהלך המעקב, שנערך במשך כמעט 4 שנים, עלה כי התוצאות המיטיבות של הטיפול נמשכות לאורך זמן.

כ-75% מהמשתתפים דיווחו על הקלה בחומרת תסמיני הפרעת הדחק הפוסט-טראומטית, גם 3.8 שנים לאחר הטיפול.

המחקר לא מצא כל השפעה שלילית של ה-MDMA  על התפקודים הקוגניטיביים של המשתתפים. משתתפים רבים העידו כי הטיפול איפשר להם לפתוח דף חדש בחייהם.

לסיכום קבעו החוקרים כי התוצאות מראות הטבות קליניות משמעותיות וארוכות טווח והעדר כל נזק – וזאת לאחר סשנים ספורים בלבד של פסיכותרפיה מלווה ב-MDMA.

ניסויים קליניים נוספים מתוכננים או מתקיימים בישראל ובמקומות אחרים בעולם.

באינפוגרפיקה הבאה תוכלו לראות את פרטי המחקר והתוצאות:

טריפ של חמלה

המחקר תועד על ידי הבמאי גיל קרני לסרט דוקומנטרי ״טריפ של חמלה״, שהוקרן בערוץ 1 ב-2017 ומאז מוקרן בסינמטקים ובאירועים לקהלים שונים.

מתוך תיאור הסרט:

״…אלפי נפגעי פוסט טראומה חיים בישראל ללא  תקווה. בשנים האחרונות  פותח  טיפול חדשני בפוסט טראומה – שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים. MDMA, החומר הפעיל בסם המסיבות אקסטזי, הוגדר על-ידי פסיכיאטרים מובילים בארה"ב כ"פניצילין של הנפש" – ומשמש שם לטיפול בנפגעי טראומה ממלחמות עיראק ואפגניסטן.

הסרט עוקב במשך מספר שנים אחר סיפוריהם של נפגעי פוסט-טראומה המטופלים באמצעות MDMA בבי"ח באר-יעקב.  בסרט, אנו חוזרים יחד עם מטופלי הפוסט טראומה למקום של הטראומה, לחיים לפני, ולדרך הארוכה והמורכבת אשר מתועדת במלואה ומביאה חשיפה נדירה של תהליך טיפולי מחקרי שמשיב למטופלים את הרצון לחיות ולהשתחרר מהטראומה. גיבורי הסרט הסכימו באומץ לאפשר לנו להשתמש בחומרי הניסוי מתוך הכרה בחשיבות הטיפול הלא שגרתי שחוו.

בימוי תחקיר ותסריט – גיל קרני, הפקה – צפריר קוחנובסקי, מירי עזרא הופק בסיוע ועבור רשות השידור (ערוץ 1)״

הסרט והמחקר זכו לסיקור רב באמצעי התקשורת בארץ ובעולם.

כתבה ב-YNET, ״לקחתי טריפ והחלמתי״: האקסטזי שמרפא הלומי קרב

צפו בוידאו: כאן (בהרצה), טיפול בהלם: גם האקסטזי מגויס לטיפול בנפגעי פוסט טראומה

כאן, המוסף: האם סם האקסטזי יכול לסייע בטיפול בנפגעי פוסט טראומה – ראיון עם הבמאי גיל קרני

 

הפרומו הרשמי של ״טריפ של חמלה״

לקריאה נוספת: מחקר ראשוני מסוגו יבחן את השפעות מינונים זעירים של סמים פסיכדליים…