פסיכדליה בוול סטריט 2: חברת המחקר השאפתנית מיינד-מד יוצאת להנפקה לפי שווי של יותר מרבע מיליארד דולר

על רקע ההנפקה המוצלחת של קומפאס פאתווייז, שגייסה 127 מיליון דולר ביום המסחר הראשון למנייתה במחיר שמשקף לחברה שווי של כמעט מיליארד דולר מוקדם יותר החודש, חברת המחקרים הפסיכדליים השאפתנית מיינד-מד, שעל מחקריה המעניינים דיווחנו בעבר, כמו גם על כוונתה השאפתנית לרשום פטנט על ל.ס.ד., הגישה תשקיף לקראת הנפקה בבורסת הנאסד"ק האמריקאית. החברה כבר נסחרת בבורסה הקנדית תחת הטיקר OTC:MMEDF ושווי השוק שלה מוערך ב-268 מיליון דולר. בעקבות הגשת התשקיף זינקה מניית החברה ביותר מ-60% בבורסה הקנדית.

למיינד-מד, החוקרת ומפתחת טיפולים פסיכדליים, שתי תכניות מובילות: האחת חוקרת טיפול בנגזרת של איבוגיין, סם פסיכדלי רב עוצמה המופק במקור באפריקה מצמח האיבוגה, לגמילה מהתמכרויות ובייחוד התמכרות לאופיואידים, והשנייה חוקרת את הפוטנציאל התרפויטי של החומצה הליסרגית הדיאתילאמידית – ל.ס.ד.

באחרונה הודיעה החברה כי חתמה על הסכם בלעדי לעשר שנים עם  אוניברסיטת יוניברסיטי הוספיטל השווייצית, לעריכת שמונה מחקרים קליניים שישפכו אור על האופן שבו ניתן לטפל בעזרת ל.ס.ד. בהפרעות חרדה ודיכאון. את המחקרים יוביל פרופסור מתיאס לייכטי (Liechti), מבכירי חוקרי הפרמקולוגיה הפסיכדלית.

לפי אתר פורבס, הנפקת החברות הפסיכדליות בבורסה האמריקאית היא אות לכך שישנם משקיעים שחשים בנוח להמר על סמים/תרופות אלו, למרות שעדיין אינם חוקיים ברמה פדרלית. בין המשקיעים הבולטים במיינד-מד אפשר למצוא את קווין או'ריילי כוכב תכנית שארק טנק, ואת בלייק מיקוסקי, מייסד רשת ההנעלה והאביזרים הנלווים טומז שוז (Toms Shoes).

ג'.ר ראהן, מייסד-משותף ומנכ"ל-משותף במיינד-מד, לשעבר בכיר בתעשיית ההיי טק בעמק הסיליקון, אמר לפורבס כי "המשקיעים כבר לא מתעלמים מהפוטנציאל של הפסיכדלים כטיפול פורץ דרך למגוון הפרעות. חוץ מהרפואות הפסיכדליות, אין הרבה גישות חדשות וטרנספורמטיביות לבריאות הנפש".

לגבי הסטיגמה המזוהה עם הסמים הפסיכדליים, אמר ראהן לפורבס כי "העולם השתנה וכיום מסתכלים על החומרים האלה מזווית שונה לגמרי. אם לגלולה לא היו קוראים ל.ס.ד. או פסילוסיבין ומישהו היה אומר לך שיש לה סיכוי טוב למדי לעזור לאנשים שסובלים מדיכאון, מהתמכרות או מחרדה, האם אכפת לך מה שם הגלולה? האם זה בכלל משנה?"

מצחיק מאוד. מר ראהן היקר, האם אתה מציע שהפסיכדלים הם תרופת פלא כלשהי? האם אתה חושב שמיתוג-מחדש ישנה את החוויה הפסיכדלית? להזכירך, צמחים ופטריות מרחיבי תודעה נמצאים בשימוש עד ידי האדם משחר ההיסטוריה וקשורים לחוויות מיסטיות, רוחניות ודתיות שעיצבו את התרבות האנושית. האם חזות הכל היא טיפול בדיכאון, בהתמכרות או בחרדה? לא בטוח שראשי ענקיות הפסיכדליה המתהוות הללו מבינים את מהות החוויה הפסיכדלית, וגם לא את הסכנות הטמונות במדיקליזציה של פסיכדליה. אני אומר לכם, האנשים האלה ימכרו לנו כל דבר, ובמקרה הזה, בלי להבין עד כמה עמוק מגיעה מאורת הארנב הפסיכדלית.


קרדיט לתמונה הראשית: מאור קשת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.