מודל חדשני ללגליזציה של ריפוי פסיכדלי – הכירו את יוזמת PSI2020

בית הנבחרים של אורגון, ארה"ב, יעמוד בנובמבר בפני כמה החלטות משמעותיות הקשורות לשינוי מדיניות הסמים. הראשונה, יוזמת DATRA, "החוק לטיפול בהתמכרויות לסמים ושיקום" הקוראת לאי-הפללה של צריכה אישית של כל סוגי הסמים, והשנייה, הצעה חדשנית המכונה PSI2020, ללגליזציה של תרפיית פסילוסיבין במרכזים ייעודיים על ידי מטפלים מוסמכים בפיקוח המדינה. במקביל, פעילי היוזמה ל"התרת הטבע" (Decriminalize Nature) פועלים כדי לשכנע את נבחרי הציבור לתמוך באי-הפללה של שימוש במרחיבי תודעה טבעיים באורגון ובמקומות אחרים בארה"ב.

אורגון, המדינה הראשונה בארה"ב שהתירה שימוש אישי בקנאביס עוד ב-1973, כעת צפויה להפוך למוקד המאמצים לרפורמה של מדיניות הסמים בארה"ב ואף בעולם כולו.

יוזמת PSI2020 קוראת לפיתוח תכנית ממשלתית לפיקוח והסדרה של מרכזי טיפול פסיכדליים ייעודיים אשר יוכלו להציע פסיכותרפיה מבוססת פסילוסיבין – החומר הפעיל בפטריות ה"קסם". במחקרים ראשוניים הראתה הפסיכותרפיה המבוססת פסילוסיבין תוצאות מרשימות בטיפול במגוון מצבים כגון דיכאון, חרדה מפני המוות ואף התמכרויות.

החידוש ביוזמה זאת והשוני מהצעות קודמות לאי-הפללה, הוא הלגיטימציה לעסוק בטיפולים פסיכדליים באופן רשמי, מוכר ומוסדר על ידי המדינה.

באופן זה יוכלו תושבי אורגון המתמודדים עם בעיות של חרדה, דיכאון ואף התמכרויות, לקבל גישה לפסיכותרפיה מבוססת פסילוסיבין תחת מטפלים מוסמכים, במרכזים מורשים, שלא יוגדרו כמרפאות. בעוד יוזמות אחרות שקוראות לאי-הפללה או להתרה של שימוש אישי במרחיבי תודעה אינן למעשה מבקשות לשנות את החוק הפלילי אלא רק להוריד את הטיפול ב"עבירות" אלה לתחתית סולם העדיפויות, יוזמת PSI2020 מציעה לראשונה לגליזציה, רגולציה ופיקוח ממשלתיים ומוסדרים של נטילת פסילוסיבין במסגרת טיפולית.

את יוזמת PSI2020  מובילים בני הזוג הפסיכותרפיסטים טום ושרי אקרט, תושבי אורוגן, אשר הקימו את "חברת הפסילוסיבין של אורוגון" (OPS) שמאוחר יותר הגישה את העצומה שהתגבשה להצעת החוק האזרחית. השניים כבר גייסו להובלח הפרויקט מומחים בתחום הטיפול הנפשי כגון הפסיכולוגית פרנסואס בורזה, מחברת הספר "Consciousness Medicine" שמגשר בין החוכמה השמאנית ובין הרפואה המערבית, אשר תכהן כיו"רית משותפת של ועדת היועצים לתכנית ההכשרה של היוזמה.

אחד התומכים הבולטים במהלך הוא דייויד ברונר, מנכ"ל "סבוני הקסם של ד"ר ברונר" ונכדו של מייסד ענקית הסבון והתמרוקים האורגניים, כמו גם מייסד חברת הקנאביס החברתית ברת'ר דייויד'ס (Brother David's), תרם מיליון דולר ליוזמת PSI2020, ובנפרד 325 אלף דולר ליוזמת DATRA, ו-250 אלף דולר ל"התרת הטבע".

"אורגון מהווה דוגמה לשאר המדינה ולעולם", אמר ברונר למגזין דאבל בליינד. "אנחנו רוצים להביא את הרפואות ואת הריפוי להמונים", והוסיף כי "לגישה הזאת יש יתרונות".

בעוד בחוגים הפסיכדליים ובקרב האקטיביסטים לשינוי מדיניות הסמים חלוקות הדיעות באשר לאופן המיטבי ליישום רפורמות אלו, המטרה המשותפת היא להנגיש את הרפואות או את הטיפול ללא חשש מעונשים פליליים. בין היתר, החששות הן כי מדיקליזציה של פסיכדליה, בדומה למדיקליזציה של הקנאביס, עשויה לבוא לידי ביטוי גם באופי של "מגדל שן" שבו שמורות הרפואות האלה מאחורי כספות, וניתנות לשימוש רק בידי אליטה של מטפלים, ורק למטופלים שמסווגים באבחנות רפואיות משמעותיות ובעלויות כספיות גבוהות.

בהיבט זה מציעה יוזמת PSI2020 מודל מעניין. "המודל התרפויטי הוא המודל הנוח ביותר עבור אנשים רבים, הוא גם בהחלט יעיל, כפי שראינו בתוצאות המחקרים של ג'ון הופקינס ואוניברסיטת ניו יורק, אך במקביל, אנחנו לא רוצים לראות אנשים שנמנעת מהם הגישה לרפואות האלה מחוץ להקשר תרפויטי – מוטב שיוכלו ליטול את הרפואות האלה הבית או ביער עם חינוך אחראי סביב סט וסטינג, כוונה, הכנה ואינטגרציה", דיווח המגזין.

בניסיון למנוע "השתלטות תאגידית" בדומה לזו שהתרחשה בתעשיית הקנאביס בארה"ב בשנים האחרונות, יוזמת PSI2020 מציעה להטיל מגבלות על אמצעי הייצור והמכירות של מרכזי הטיפול הפסיכדליים. תחת ההצעה, יורשו מחזיקי הרישיון לגדל פטריות פסילוסיב באתר אחד ולהפעיל לא יותר מחמישה מרכזי טיפול. כמו כן ייאסר על מרכזי הטיפול למתג ולפרסם את עצמם.

בשורה התחתונה, בהתחשב בהקשר הרחב יותר, יש כאן בשורה אמיתית, שעשויה להביא לפריצת דרך בגישה לרפואות הפסיכדליות בפרט ובתחום בריאות הנפש והרווחה בכלל, ולסמן את דרך המלך בטיפול הפסיכדלי. היופי במודל של PSI2020 הוא שהוא מציע מודל חברתי יותר של מדיקליזציה, כזאת שאינה רק חוסמת את הגישה לפסיכדלים מאחורי חומות של תשלום ואבחונים, אלא גם מגבילה ומרסנת את כוחות השוק ומאפשרת איזון בין הרצון להנגיש את הרפואות האלה ככל שאפשר תוך שמירה על זהירות ועל בטיחות מירבית כשמתעסקים בחומרים רבי-העוצמה האלה.

בקרוב אצלנו? הלוואי.

לינק לאתר יוזמת PSI2020 – הצעה 109


קרדיט לתמונה הראשית decrimnaturedc.org

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.