הריאליזם האזוטרי של בני צ'ייקובסקי – האמן החזיוני הגדול ביותר שאתם לא מכירים

בני צ'ייקובסקי (1954-2009) היה צייר, מוזיקאי ויוצר מולטימדיה דיגיטלית עטור פרסים. בן למשפחת מהגרים יהודית שהיגרה לברזיל, הוא גדל בריו דה ז'נרו אך עזב את ברזיל בגיל צעיר וחי ופעל באירופה, בהודו, בארה"ב ואף התגורר בישראל לתקופה, בטרם עבר לעיירה הציורית גסין שבדרום מזרח צרפת, שם מצא את מותו בסטודיו שלו והוא בן 55 בלבד. את סגנונו האומנותו הייחודי ניתן לתאר כאמנות חזיונית (Visionary Art) או כסוריאליזם או ריאליזם פנטסטי ואולי אף פסיכדלי, אף כי הוא עצמו התכחש לתגיות המקובלות והעדיף לתייג את אומנותו כ"ריאליזם אזוטרי", מושג הממחיש את העיסוק של צ'ייקובסקי באמנות כאמצעי לחקר עצמי ולחקר החוויה האנושית. אף כי זכה בפרסים ובתחרויות, ועבודותיו הוצגו בתערוכות, לא זכה צ'ייקובסקי בחייו להכרה בינלאומית רחבה ואפשר לומר שהקדים את זמנו. כעת עבודותיו המרשימות יכולות לדבר רק בעד עצמן, ועם ה"רנסנס הפסיכדלי" המתרגש עלינו, והעניין הגובר באמנות חזיונית ופסיכדלית, ובמצבי תודעה חלופיים, אולי בכל זאת ההיסטוריה תזכור אותו כאחד האמנים החזיוניים הגדולים שפעלו פה.

"המטרה שלי היא להשתמש בצבעים, בסמלים, ובהצצות למצבי תודעה אחרים, לקחת אותנו מעבר לעולם המילים – עולם המילים הזה שיוצר את אשליית הפילוג והנפרדות, המהווה מימד דואליסטי שבו מרביתנו חיים עם קונפליקטים, מלחמות והרס". בני צ'ייקובסקי, 1988.

תמונה ראשית – Determination, 1987, אקריליק על קנבס (התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Network Gallery)

אחותו של צ'ייקובסקי, מליטה, אמנית מולטימדיה בפני עצמה, צלמת ויוצרת וידאו, הוציאה ב-2016 לאור את הספר Beyond Duality: The Esoteric Realism of Beny Tchaicovsky, אלבום מרשים המספק תצוגה מרהיבה לעולמותיו הויזואליים הייחודיים של צ'ייקובסקי, לציוריו בטכניקת אקריליק על בד הייחודית שפיתח, לאיוריו עתירי הדימיון והפילוסופיים וגם לדימויים גרפיים מתוך עבודותיו המאוחרות יותר באנימציה ובעיצוב בתלת מימד.

בימים אלה מליטה צ'ייקובסקי, המתגוררת בישראל בשנים האחרונות, מקדמת את מורשתו של אחיה באתר artnetwork.com, האוצר את עבודותיו המרשימות, בערוץ יוטיוב, בפייסבוק ובפלטפורמות מקוונות אחרות. השימוש בתמונות בכתבה זאת באדיבותה של מליטה.

 

בתמונה: Modus Vivendi,1984, אקריליק על קנבס (התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Network Gallery)

מעבר לביטוי האסתטי, במבט מעמיק על יצירותיו אפשר למצוא בהן מסרים אישיים, רוחניים, בין-אישיים, פילוסופיים ופוליטיים. עבודותיו, שמרביתן נושאות שמות הולמים אשר מסייעים להתחיל לפענח את המסרים  והסמלים שבהן, הן מסתוריות ופילוסופיות, מתכתבות במידת מה עם יצירות אחרות ועם אמנים אחרים ומציגות בעצם בפני הצופה חידות ואולי אף מזמינות את הצופה לפענח אותן. "אני לא חושב שההיבט הויזואלי מספיק בפני עצמו. מן ההכרח שביטוי אומנותי יכלול מסר שעובר למישהו.", אמר צ'ייקובסקי בראיון לדייויד הווארד לסרט הדוקומנטרי Art Seen.

בתמונה: The Message, 1988, אקריליק על קנבס(התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Network Gallery)

 

צ'ייקובסקי היה חוקר בלתי נלאה, של עצמו כאדם וכאמן ושל המציאות כפי שהיא נחווית במצבי תודעה רגילים וחלופיים, ועבודותיו משקפות חקירה תמידית אל מה שמעבר לנראה לעין. "אני שואף לחקור נקודות מבט חדשות וליצור סימבולוגיה שמתאימה לתקופה שלנו שתזכיר לבני האדם שהחיים הם מיסתורין גדול". המוטיב המסתורי, הרב-מימדי, נוכח בעוצמה רבה במרבית עבודותיו של של צ'ייקובסקי.

בתמונה: Anachronic Present, 1984, אקריליק על קנבס (התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Gallery Network)

בשנות ה-70 וה-80 התגורר צ'ייקובסקי באירופה ושם צייר וגם ניגן כגיטריסט מוביל במספר להקות. הוא היה מראשוני ההיפים שגילו את גואה, הודו, כמעט עשור וחצי לפני שהפכה למרכז בינלאומי של מסיבות טבע ומוזיקה אלקטרונית, כאשר בתחילת שנות ה-70 יצא עם אוטובוס של צעירים מרחבי העולם לנסיעה מאמסטרדם עד גואה, שם החופים הקסומים, מדיניות הסמים הליברלית והמחיה הזולה קסמו להם, והם הקימו קומונות זמניות שהפכו להתנחלויות קבע, וחגגו בטקסי ירח מלא (פוג'ות) שאט אט גדלו והפכו לרייבים אלקטרוניים שמשכו תיירים רבים לאזור בעשורים שלאחר מכן.

ב-1983 הוציא צ'ייקובסקי את האלבום Explorer, של מוזיקה אינסטרומנטלית/אלקטרונית ניסיונית ומופשטת מקורית, אותה הפיק מוזיקלית כשהוא מנגן על מרבית הכלים.

להאזנה: קראוטרוק ניסיוני, לחן, נגינה, עיצוב עטיפה, בני צ'ייקובסקי

עבודותיו זכו במספר פרסים ותחרויות – ב-1989, זכה צ'ייקובסקי במדליית זהב בתערוכת אינטרנשיונל קונקשנס ברזיל-יפן, ועבודתו The Last Crusade, זכתה במקום הראשון בתחרות בגלריית Natzoula Naveles בדייביס, קליפורניה, אך בני צ'ייקובסקי לא התפרנס ממכירת ציוריו, לא שאף להציג בגלריות ולא קידם את עצמו בחוגים האומנותיים. הוא לא הגיע מאף בית ספר מהולל לאמנות ולא היה שייך לאף אסכולה אומנותית במובן המסורתי של המילה. אדם מופנם וצנוע, אשר העדיף את חוויית היצירה עצמה על פני כל דבר אחר. אולי משום כך שמרו עבודותיו על אופיין הייחודי והבלתי מתחייב.

 

בתמונה: The Last Crusade, 1983, אקריליק על קנבס (התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Gallery Network)

 

 

בתמונה: Dimensional Connections, 1990, אקריליק על בד (התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Gallery Network).

בתחילת שנות ה-90 עבר צ'ייקובסקי לקליפורניה, ארה"ב, והחל לעסוק בעיצוב דיגיטלי ובאנימציה ממוחשבת. הוא היה מראשוני האמנים שניצלו את האפשרויות האינסופיות שמציעות תוכנות הגרפיקה הממוחשבות ליצור עולמות כבירים, מכונות פנטסטיות ודמויות סוריאליסטיות אשר על הכלים הדיגיטליים המוגבלים של אותם ימים הינן עשירות בפרטים ויצירתיות וניכר כי הושקעה בהם תשומת לב מלאה לפרטים הגרפיים ולו הקטנים ביותר. הדימויים, הדמויות והעולמות הוירטואליים שיצר צ'ייקובסקי נראים היום אולי דבר שבשגרה, אך בהתחשב בשנים שבהן פעל אין ספק שהקדים את זמנו בעשור או שניים לפחות.


וידאו: What is going on? יצירת אומנות תלת מימדית לדבריו של טרנס מקנה – 1993

ב-1993 הקים את חברת ההפקות Zoe Productions, חברת אנימציה תלת מימדית ממוחשבת, אשר בשנים שלאחר מכן הוציאה מספר פרויקטים וסרטוני אנימציה תלת מימדית. תחת חברת ההפקות,ב-2001 פרסם צ'ייקובסקי שלושה סרטי DVD נוספים, תחת כותרת טרילוגיית The Morning Star ,The Call , Caught Between Worlds ו-Dimensional Connections. ב-2005 פרסם שתי עבודות תלת מימד נוספות – Memories of a Shadow (זכרונות של צל) ו-Luz Oferenda.

ב-1996 זכתה כרזה שעיצב ליום המולטימדיה הראשון של פסטיבל הסרטים קאן במקום הראשון, והכרזה שעיצב ייצגה את האירוע בלוחות מודעות ברחבי צרפת

בתמונה: הכרזה שעיצב צ'ייקובסקי ליום המולטימדיה הראשון של פסטיבל הסרטים קאן מספר 49.

בעת פטירתו, עבד צ'ייקובסקי על עבודתו ZyconX1, שלא הושלמה. (התמונות באדיבות מליטה צ'ייקובסקי ו-Art Gallery Network).

בתמונה: דימוי מתוך ZyconX1 (פרויקט שלא הושלם)

 

 

בתמונה: האמן בני צ'ייקובסקי

אהבתם? ציורים מדהימים רבים אחרים, סרטוני וידאו, איורים ומידע נוסף בגלריה של בני באתר ArtNetwork .

בלעדית לקליידושופ – חנות אתר הקליידוסקופ – ניתן לרכוש את הספר Beyond Duality במחיר מיוחד לקוראי האתר – המלאי מוגבל

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.