הזמנה לשיחה: השקפת עולם ילידית, זכויות קניין ואקסטרקטיביזם ברנסנס הפסיכדלי

מפגש מקוון מעניין של מכון צ'אקרונה, בניסיון למקם את התרבויות הילידיות, שבחלקן השימוש במרחיבי תודעה ממקור טבעי הוא חלק מהתרבות זה עידן ועידנים, בתוך התופעה המערבית המכונה "הרנסנס הפסיכדלי", שבה חומרים אלה "מתגלים מחדש", מהיבטים של מדיקליזציה, רישום והגנה על פטנטים, ובמידת מה – הפקעה של חומרים ופרוטוקולים מידי התרבויות הילידיות שאוחזות ומשמרות אותם.

מכון צ'אקרונה הוא עמותה שמקדמת ערכים שקשורים לרפואות פסיכדליות ולתרבויות הילידיות בהיבטים חברתיים, משפטיים ובריאותיים.

השידור המקוון ייערך ביום רביעי ה-27.10.21 בשעה 21:00 זמן ישראל (12:00 PM PDT). הנרשמים לכנס יוכלו לאחר מכן בזמנם החופשי לצפות בהקלטות של ההרצאות.

מתוך התכנייה:

"אנחנו שומעים רבות על 'הרנסנס הפסיכדלי'. התעניינות-שיא בחומרים שזה עתה נרקחו שעושה גלים בכל העולם בעודו הולך והופך לכפר גלובלי קטן במחצית השנייה של המאה העשרים. תנועות דתיות חדשות, מחקרים אתנו-גרפיים וארכיאולוגיים, וניסיונות לפקח על "סמים" ברחבי העולם, הביאו לכך שהשימוש בצמחים מסוימים הפך לחלק מדיון רחב יותר של רפואה (מערבית) וזכויות קניין רוחני. לצד הדחפים לעבר גלובליזציה, כמו גם עקב שאיפתם של החוקרים המערביים ל"האחדה של עקרונות" (יוניברסליזציה), נשמעים מונחים של "קדושה" בהתייחס לשימוש הילידי בצמחים מסוימים, אך גם בחומרים פסיכדליים סינתטיים.

"אך שיח זה אינו יכול להתעלם מההיסטוריה הארוכה בהרבה של אקסטרקטיבציה (ניצול משאבי טבע ללא התייחסות להבטים של קיימות, סביבה, חברה ילידית. המת') של חומרים שונים והדחף להטיל מושגי "קדושה" אירופאיים-נוצריים לחומרים/אנשים תוך הוצאתם מהקשר השימוש הילידי בהם. בכנס זה, נשמע מפרופסור טינק טינקר (שבט הוואזהאזה, מדינת אוסג') על הקשיים של התרבות הילידית להתייחס למושגים כמו "זכויות קניין" (רוחני או אחר) או להשפעתה של החשיבה האקסטרקטיבסטית. נשמע גם מפרופסור מרסי נורטון, מחברת הספר "sacred Gifts, Profane Pleasures: A History of Tobacco and Chocolate in the Atlantic World". נורטון מתייחסת בעבודתה להתקבלותם באירופה של חומרים/אנשים שהפכו למוצרים סחירים ואך יומיומיים, בעוד השימוש המסורתי הטקסי בהם נשמר בקרב הילידים.

רוג'ר גרין מאוניברסיטת מטרופוליטן סטייט, דנוור, ינחה את האירוע.

כרטיסים לכנס במחיר הוגן של 10 דולר. לקליידוסקופ אין שום קשר לאירוע או למכירות הכרטיסים.

https://www.crowdcast.io/e/indigenous-knowledge/register

מקור התמונה הראשית אתר chacruna.net

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.