ללא הוכחות וללא נפגעים, משרד הבריאות הוציא את פטריית אמנית הזבובים (אמניטה מוסכריה) מחוץ לחוק

משרד הבריאות, בהליך מזורז שנראה כמחטף חד-צדדי וללא דיון ציבורי מעמיק, עדכן בחודש שעבר את פקודת הסמים עם חמישה סמים: ארבעה מהם סינתטיים, ואחד מהם טבעי ונוצר באופן טבעי בפטריות אמנית הזבובים (אמניטה מוסכריה) אותן פטריות אדומות עם נקודות לבנות, המוכרות לנו כאייטם תרבותי נפוץ.

קישור להודעה הרשמית לעיתונות – https://main.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/press09112021A.aspx

לפי משרד הבריאות, מדובר בהליך תיקון לתוספת הראשונה לפקודת הסמים המסוכנים, והוא נדרש מעת לעת "לצורך הכללה של חומרים נוספים שהתגלו בשוק הסמים תחת הגדרת 'סם מסוכן' הקבועה בפקודה".

בדברי ההסבר המצורפים לתיקון המוצע, רק פסקה אחת מוקדשת למוסקימול, החומר הפעיל בפטריית אמנית הזבובים.

"מדובר בחומר פסיכואקטיבי שמקורו הטבעי מפטריות, והינו בעל השפעה הזייתית. החומר קיים בריכוזים גבוהים בעיקר בפטריות האמניטה מוסכריה ואמניטה פנתרינה. צריכה של חומר זה עשויה לגרום להקאות, כאבי בטן, עייפות, לתרגיה, ובעיות נשימה עד כדי צורך בסיוע נשימתי. נכון לעת הזו, ניתן לרכוש את הפטריות באינטרנט ונעשה שימוש בהן על ידי צעירים בשל השפעתן ההזייתית. בנוסף, ישנן עדויות רבות למקרי ההרעלה מפטריות אמניטה וזאת בגלל זיהוי מוטעה של הפטריות כניתנות לאכילה. בשל מספר דיווחים משמעותי על מקרי ההרעלה הנגרמים מצריכת פטריות אלו המליצה הועדה הבינמשרדית לכלול בפקודה את החומר מוסקימול שהינו כאמור, החומר הפעיל באותן פטריות הזיה."

כמה בורות וסתירות עצמיות בפסקה אחת

מלבד שאלות כמו מה??? ומי??? או למה??? שאפשר לשאול את "הועדה הבינמשרדית", למיטב ידיעתנו פטריות אלה כלל אינן צומחות בארצנו. לכן כנראה "העדויות הרבות" למקרי ההרעלה הן מחוץ לארץ. אבל בואו נניח לשנייה שכן, אם מדובר בהרעלה "בגלל זיהוי מוטעה" – מה יעזור להפוך את החומר ללא-חוקי? האם ההגדרה הזאת תסייע למישהו למנוע טעות בזיהוי או תשנה משהו למי שבכל מקרה חושב שפטרייה זו היא לא מה שהיא?

בחנו את "חומרי הרקע" שצורפו להחלטה, בציפייה למצוא נתונים כלשהם על היקף התופעה ונתונים על מספרי הנפגעים. אך לא מצאנו שום אזכור על היקף הצריכה של אמניטה מוסכריה בישראל.

ביקשנו מעו"ד חץ דוד, יו"ר מפלגת עלה ירוק, התייחסות למהלך המזורז:

"משרד הבריאות מתנהג כאחוז פוביות וחרדות ומוציא מחוץ לחוק בהליך מהיר חומרים שהיקף השימוש בהם אפסי והנזקים לא קיימים והתוצאה היא אך ורק פגיעה במדע ובמחקר וחבל שהכנסת משתפת פעולה בצורה עיוורת".

לנו לא נותר אלא להסכים.

 

תגובת משרד הבריאות

בתגובה לשאלה ששלחנו לדוברות משרד הבריאות נעננו ביום 12.12.21 כי:

"נבקש לדייק שהחומר Muscimol הוסף לפקודת הסמים המסוכנים, ולא הפטריה Amanita Muscaria.

המלצת הוועדה לבחינת חומרים פסיכואקטיביים להוסיף את ה-muscimol לפקודה התבססה על מגוון שיקולים, לרבות: דיווח על זיהוי החומר במעבדות המשטרה, רעילות החומר, מקרי הרעלה מהספרות הרפואית, דיווחי מרכזי ההרעלה במדינות מתקדמות כגון ארה"ב, הפרמקולוגיה והטקסולוגיה של החומר, והמעמד החוקי של החומר במספר מדינות מתקדמות.

במטה משרד הבריאות אין מידע עדכני הנוגע למספר הנפגעים משימוש בפטריות גנוס ה-amanita, אך ביכולתך לפנות למרכז ההרעלות ברמב"ם או ליחידה לפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה במרכז הרפואי שמיר ולברר זאת עמם".

רקע

אמניטה מוסכריה (גם "אמנית הזבובים") היא פטריה מהסוג אמנית. פטריה זו מכילה מספר חומרים, חלקם פסיכואקטיביים וחלקם רעילים, ובשל תכונותיה הפסיכו-אקטיביות שימשה לחלק מפולחנים שמאניים. צריכת פטריות אלה יכולה לגרום לפרכוסים, לנזק מוחי בלתי הפיך ולמוות.

מוסקימול, או חומצה איבוטנית, הוא אחד החומרים הפעילים בפטריה זו. מולקולת המוסקימול נקשרת במוח לקולטן הגלוטמט GABA, ומשמשת כאגוניסט שלו, ולכך מיוחסות השפעותיה הפסיכואקטיביות הרחבות.  מחקרים על חולדות הראו כי מוסקימול עלול לפעול כרעלן עצבי ולגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות המוח.

מלבד מוסקימול, מכילות פטריות אלה גם מוסקרין, המחקה במוח את פעולתו של המוליך העצבי אצטילכולין, ונקשרת לקולטני האצטילכולין המוסקריניים. פעולה זאת יכולה לשבש את פעילות מערכת העצבים הפרה-סימפתטית, ולגרום לתופעות לוואי כגון טשטוש ראיה, הפרשה מוגברת של רוק, זיעה ודמעות, הפרעות עיכול, פרכוסים ועוד.

פטריות מסוג אמנית הזבובים אינן גדלות בישראל, אך קרובת משפחתה, האמנית המנומרת, נפוצה ברמת הגולן. פטרייה אחרת מאותו סוג, אמנית המוות, הגדלה על עצי אלון בגליל, מכילה רעלן בשם אלפא-אמניטין, הפוגע בייצור החלבונים בגוף. זוהי פטריה רעילה מאוד העלולה לגרום למוות.

 

 


Photo by Jaccob McKay on Unsplash

One thought on “ללא הוכחות וללא נפגעים, משרד הבריאות הוציא את פטריית אמנית הזבובים (אמניטה מוסכריה) מחוץ לחוק

  • 11 בדצמבר 2021 at 23:01
    Permalink

    אמנית המוות אינה גדלה על עצי אלון בגליל. נקודה.
    פטריה זו נצפתה וצולמה עד היום, רק פעם אחת, ברמת הגולן, היא פטריה הגדלה על הקרקע ולא על עצים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.