מתוך הקהילה ואליה בחזרה – שון סוגר ופותח שנה

איך אני מסכם את שנת 2021 מבחינת הקהילה שלנו ומה אני מאחל לנו לשנת 2022?

אני חושב שאם בשנת 2020 היה לנו משבר פסיכדלי ברמה עולמית – עם משבר הקורונה, בו המציאות הפכה להיות סרט מדע בדיוני וכל דרך מוכרת השתנתה – אז בשנת 2021 אנחנו בירידה של הדלקה. אנחנו כבר עייפים, התרגלנו למציאות המשוגעת שעוד חזרה להיות "רגילה". אנחנו מתחילים להפנים את החוויה שיש אלו מאיתנו שכבר מתחילים לעבד מה זה אומר לגלות שדברים שלקחנו כמובנים מאליהם כבר אינם ככה. זה עוד מוקדם לעשות אינטגרציה של ממש – עיבוד שלאחר החוויה, אבל יש עבודה אינטגרטיבית שאפשר לעשות כבר עכשיו.
בכנסת ישראל
המון קרה לי "מאחורי הקלעים" של הסצנה. פחות או יותר סיימנו לכתוב את דוח על פסיכדליים במסיבות טבע לוועדת הסמים של הכנסת. הדוח הוא פרי של עבודה של שנה וחצי של חלק מהאנשים הבולטים בפעילות מזעור נזקים בקהילה הפסיכדלית, יחד עם משרדי הממשלה (כולל הבריאות, הרווחה והמשפטים), והגופים הרלוונטיים. המטרה העיקרית היא לוודא שלא יהיו עוד מקרי מוות במסיבות טבע או פסטיבלים, יעד שלגמרי מציאותי, ולא ע"י החמרה, אלא הסדרה וקביעת סטנדרטים. למרות שמדובר בוועדה לגמרי חדשה מזאת שביקשה אותו, יש סיבה להאמין שיקשיבו עם אוזניות פתוחות.
באירופה
כנס אינסייט בברלין בקיץ הראה לי איך התחום מתפתח. הייתי שם לפני שנתיים בכנס הראשון והיה מרשים, אבל הפעם היה משהו ענק – עם 4 מסלולים בו-זמנית שונים (כולל דברים כמו פילוסיפיה, יישום, מחקר, טיפול, אומנות), מאות אנשים בנוכחות פיזית ועוד כמה אלפים אונ-ליין. אפשר היה גם לראות אנשים חוזרים עם שאלות שהעלו לפני שנתיים – איזה מקום יש לתוכן של חוויה בטיפול פסיכדלי, מה קורה שנתיים-שלוש אחרי המחקר, איך החומרים משפיעים בתווך הקצר-ביניים-ארוך, מדיניות ציבורית, ואפילו התחילו לדבר על מה זה אינטגרציה ואיך עושים את זה.
בתחום אינטגרציה
בסגירת 2021, אני ודור מודיעים שלוקחים פסק זמן מהנחיית המעגל המקוון שרץ בשנה וחצי האחרונים. לא ספרנו משתתפים, אבל היו הרבה יותר ממאה אנשים ששיתפו בחוויות שלהם וקיבלו לא רק הכרה והבנה של קהילה מבינה, אלא גם תובנות חדשות על החוויה והמשמעות שלה. זה היה מעגל שהנחינו, אז "אנחנו" זה כולל המשתתפים האחרים, אבל אנחנו עזרנו לאנשים להביא את הטוב לחיי היום יום, ללמוד מהקשה ולהשאיר את הרע מאחורה. רוב האנשים הגיעו פעם או פעמיים, אבל היו לנו גם קבועים וקבועים לתקופה. אנחנו מאוד שמחים לראות מעגלים פיזיים נפתחים, גם בצפון וגם בדרום – ושנינו מציעים שירותי אינטגרציה אישיים למי שצריך. ובכלל התחום הזה התפתח לאחרונה, עם סדנאות בארץ וברשת בשפע. יש אלו שבאים "מתוך הקהילה" (גם אם המנחים הם אנשי טיפול), אבל יש גם העולם ה"סחי" מתחיל ללמוד אינטגרציה – בין היתר כי התפרסם בז'ורנל אקדמאי מוכר מאמר על מזעור נזקים ואינטגרציה בחדר הטיפול. היא גם אלפי מאמרים אחרים שפורסמו.
קנאביס
בצד אישי אני גם מאוד שמח לראות שקנאביס מתחיל לקבל הכרה של חומר שצריך לקחת בחשבון כחומר בעל תכונות פסיכדליות (גם אם אינו דומה מדי מבחינה כימית), ולחקור את האפשרות של טיפול פסיכדלי בעזרת קנאביס. מי שהתנסה, מבין את הפוטנציאל, אבל, כמו חומר, צריך להוכיח כדי שיאמינו.

מה אני מאחל לשנת 2022?

שנראה את התהליכים האלו מתבשלים לידי פירות. שוועדה בכנסת תאמץ את הדוח ונראה יותר מסיבות חוקיות ובטוחות – עם הציוד והתנאים הנדרשים לשמור על שלום הציבור, כולל מרחבים בטוחים בכל מסיבה. שיותר גופים יתחילו לספק שירותים לאנשים שצורכים חומרים פסיכדליים. שאינטגרציה תהיה משהו שמובן שכדאי לעשות אחרי חוויה מטלטלת, ושבכלל נשכיל לפנות לעזרה יותר אחרי חוויות מטלטלות – שנהיה שם אחד לשני אחרי חוויות מטלטלות. אני בכלל שמח לראות את תחום האינטגרציה מתפתח להיות הרבה יותר ממילה אחת אמורפית – ומאמין שבסוף שנה הבאה יהיה הרבה יותר מקומות בהם אפשר יהיה לעשות אותה, ושאנשים ידעו מה יש ומה ההבדלים כדי לבחור את מה שבכלל מתאים להם. ששירותים כאלו ואחרים שעוזרים לאנשים שצורכים פסיכדליים לשמור על עצמם וזה על זה טוב יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.