מחקר פורץ דרך: פסיכותרפיה בליווי MDMA עשויה לסייע לאוטיסטים בהפחתת חרדה חברתית

מחקר חדש ופורץ דרך בתחומו הראה כי פסיכותרפיה בליווי אמ.די.אמ.איי. (MDMA), החומר הפעיל בסם הרחוב המכונה אקסטזי, עשויה לסייע  לאוטיסטים בגירים הסובלים מחרדה חברתית.

על רקע יעילותן המוגבלת של הגישות התרפויטיות הסטנדרטיות הנוכחיות להפחתת חרדה חברתית בקרב מבוגרים אוטיסטים. ערכו חוקרים במכון המחקר הביו-רפואי של לוס אנג׳לס במרכז הרפואי הרבור-UCLA, מחקר סמוי, בבקרת פלצבו, בקרב מבוגרים אוטיסטים, על מנת לבחון את ההבטחה הגלומה בטיפולי פסיכותרפיה בליווי אמ.די.אמ.איי.

החוקרים, אלישיה דנפורת, צ׳רלס גרוב ואחרים, הראו שיפור מהיר ויציב בתסמיני החרדה החברתית במבוגרים אוטיסטים שעברו פסיכותרפיה בליווי אמ.די.אמ.איי, כמעט ללא תופעות לוואי שליליות. רמות החרדה של מטופלים שקיבלו את הטיפול ירדו ב-44.1%, בהשוואה לירידה של 19.3% בקבוצת הפלצבו. התוצאות פורסמו בתחילת ספטמבר 2018 בירחון המדעי Psychopharmacology.

מבחינת בטיחות ותופעות לוואי, המחקר הראה כי תופעות הלוואי למינונים נמוכים של אמ.די.אמ.איי. שנלקחו במסגרת של פגישה טיפולית, היו קלות בלבד וכללו עייפות, כאבי ראש ותחושת קור. תופעות לוואי רציניות אחרות לא ניצפו.

מחקר קודם שערכו דנפורת וגרוב במימון ההתאחדות המולטידיסציפלינרית למחקרים פסיכדליים (MAPS) בדק את הפוטנציאל הגלום במולקולה הייחודית בקרב אוטיסטים שהתנסו באמ.די.אמ.איי. בשימוש פנאי. בקרב הנ״ל, 72% מתוך יותר מ-100 אוטיסטים שראיינה, דיווחו כי הם חשים ״יותר בנוח בנסיבות חברתיות״ כתוצאה מהשימוש בחומר, ו-77% גילו כי חשו ״יותר בנוח לשוחח עם אחרים״. בחלק מהמקרים, התוצאות החיוביות נמשכו גם 3 שנים לאחר השימוש בחומר. עם זאת, היות ומדובר בסמים שנרכשו באופן בלתי חוקי, יש להניח שחלק מהנשאלים התנסו בחומרים שאינם אמ.די.אמ.איי.

"מה שהיה ראוי לציון במיוחד בקרב רבים ממשתתפי המחקר שקיבלו את הטיפול הוא השיפור בביטחון העצמי בעת קיום אינטראקציות חברתיות, אינטראקציות שבעבר גבו מהן מחיר כבד״, כתב ד״ר גרוב. ״אנו מקיים שהמחקר שלנו יסייע לבסס את התחום למען מחקרים נוספים לבדיקת היעילות והבטיחות של אמ.די.אמ.דיי בטיפול בחרדה חברתית באוכלוסיות מטופלים רגישות.