על הקשר בין החוויה לחומר

מחקר חדש בחן אלפי דיווחי חוויות משתמשים (טריפ ריפורטס) ומציע דרך מעניינת לנתחם

הכותב הנו מדען ופסיכונאוט

החוויה הפסיכדלית היא מגוונת ומיוחדת. ידוע כי הסט (המצב הפנימי בו מגיעים לחוויה) והסטינג (הסביבה בה מתקיימת החוויה) משפיעים מאד על החוויה שתהיה לנו ועל האופן שבו החומר הפסיכדלי ישפיע עלינו. אבל האם יש השפעה של החומר הפסיכדלי הספציפי על החוויה? האם יש חוויות שקורות יותר עם  5-MeO-DMT ֿֿֿֿֿמאשר עם LSD ? אם כן למה?

במחקר שערך באחרונה החוקר פרדריקו זמברלן מהמעבדה של אנזו טגליאזוצי ניסו לבדוק זאת בשיטות מדעיות ומעניינות. החוקרים אספו אלפי דיווחי חוויות משתמשים (טריפ ריפורטס) מתוך מאגר ארוויד  (www.Erowid.org/exp) ובשיטות ממוחשבות ואובייקטיביות בדקו איזה חוויות טיפוסיות עלות מתוך הדיווחים של משתמשים עבור חומרים פסיכדליים שונים, וזאת בשביל להבין האם החוויות קשורות לאופן הפעולה על המוח החוקרים בחנו את המבנה המולקולרי ואופן ההתקשרות של המולקולות הללו לרצפטורים במוח האנושי. לבסוף, הם בחנו בשיטות סטטיסטיות מורכבות האם יש קשר בין החוויה לבין המבנה המולקולרי וההתקשרות של החומרים.

המחקר מצא כי בדיווחים היו 5 מקבצים סמנטיים הקשורים בתפישה ("צבע", "ראייתי"), תחושות גופניות ("בחילה", "לסת"), הכנת חומרים, ביטויים הקשורים להתמכרות ("מכור", "תלות")  וביטויים הקשורים לריפוי או מצבי נפש ("דיכאון", "טיפול") (ראו תמונה).

 

החומרים השונים נבדלו בקשר שלהם לקבוצות הביטויים הללו , למשל MDMA היה פחות קשור לשינויים בתפישה אך קשור יותר לביטויי התמכרות  מ -LSD. השפעות דומות בחוויה נרשמו גם כתלות במאפייני הקליטה שלהם במוח. חומרים בעלי צורה מולקולרית דומה (טריפטמינים מול פנלטלמינים), או בעלי מאפייני קליטה שונים במוח (Binding Affinity)  נקשרו לדיווחים סמנטיים מסוימים.

מחקר זה מיוחד ומעניין מכמה סיבות. הוא קושר בין שתי רמות התייחסות לחוויה הפסיכדלית. ראשית,  טריפ ריפורטס סובייקטיביים בהם אנשים מספרים בחופשיות על מה עבר עליהם ללא מגבלות וללא הכוונה. שנית, שימוש במידע קיים על המבנה המולקולרי ומאפייני ההתקשרות של חומרים מפסיכדליים במוח. כך התאפשר לראשונה לעשות השוואה וניתוח על חומרים רבים וחוויות מה שלא נראה שאפשר היה לעשות במעבדה (להביא מאות אנשים ולתת להם מעל 20 חומרים פסיכדליים).

מחקר מסוג זה הוא בעיני שווה במיוחד כי הוא מחלץ את המחקר מהפרדוקס הבעייתי של להביא את הפסיכדליה לתוך המעבדה, שם הסטינג משפיע עליו והופך אותו למשהו אחר משהיה במסיבה או בטבע. נקודה אחרונה, התיעודים המרתקים של מאות ואלפי פסיכונאוטים הקיימים במאגר ארוויד ובדומיהם מראים כמה חשובות קהילות של והשיתוף של החוויות הפסיכדליות. מעבר למסע האישי של כל אחד, ביחד מתחילים לראות את התמונה הגדולה.

קישור למאמר:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnint.2018.00054/full?&utm_source=Email_to_authors_&utm_medium=Email&utm_content=T1_11.5e1_author&utm_campaign=Email_publication&field=&journalName=Frontiers_in_Integrative_Neuroscience&id=409715#F9

למאגר ארוייד

www.Erowid.org/exp

לבלוג של ד"ר אנזו טגליאזוצי

https://medium.com/@enzotagliazucchi/citizen-science-to-chart-the-possible-contents-and-states-of-human-consciousness-5443b6c9e7ba

דירוג הופמן לאיכות המדעית 7/10

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.