שני מתרגלי בופו מוכרים מואשמים פומבית בהתעללות וניצול

שיימינג בחוגים הפסיכדליים.

מכתב פתוח שפורסם באחרונה ובו ננקבו שמות של שני מתרגלים ידועים יחסית בחוגים הפסיכדליים, העלה את הצורך לשתף את הדברים גם בעברית ובתקווה לשפוך אור על נהלים ומתרגלים מפוקפקים כמו אלה שאתם עומדים לשמוע עליהם.

על המכתב חתומים יותר מ-300 אנשים בשמם הפרטי, ביניהם מפיקי הכנס "Beyond Psychedelics" באנגליה, אשר הפיצו אותו גם באתר שלהם.

וכעת לתרגום המכתב פחות או יותר בלשונו.

"…

מכתב פתוח לגבי חששות לניצול והתעללות מצד אוקטביו רטיג וגרי סנדובל

הצטרפו אלינו בנקיטת עמדה כנגד ניצול והתעללות בקרב העוסקים בפסיכדליה ובאנתאוגניה

במשך מספר שנים נשמעו חששות בקרב החוגים הפסיכדליים באשר להתנהלות שנחשבת פזיזה, לא-אתית, ואף בעלת פוטנציאל פלילי מצד ד"ר אוקטביו רטיג וד"ר גרי סנדובל, בעיסוקם כמעבירי סשנים של "בופו", הכוללים עישון של הפרשות הקרפדה בופו אלווריוס המכיל 5-DMT-MeO.

למרות הקשיים הכרוכים בהשגת עדויות וראיות שישפכו אור על הנושא, הצטברו כעת עדויות רבות לכך שהחששות הללו הינם מבוססים היטב. מסיבה זאת, אנו, הבאים מקהילות הפסיכדליה, האנתאוגניה וחקר המודעות, החלטנו שיש צורך לנקוט בצעד פומבי.

בין התלונות שהתקבלו באשר לד"ר אוקטביו אפשר למנות: עריכת סשנים מסוכנים שהובילו לאשפוזים ולמוות; אלימות פיזית ופסיכולוגית; ניצול מרות והתערבות מסוכנת ללא הסכמה; ורשלנות בטיפול באנשים שנפגעו.

בין התלונות שהתקבלו באשר לד"ר סנדובל: אונס; סימום בלתי חוקי; הטמנת סמים בחפציהם של אנשים על מנת להציב אותם בסיכון; מתן מינון-יתר מסכן; נהלי עיסוק מסוכנים ובלתי אחראיים; והונאה פיננסית.

ההשלכות המסוכנות של מעשיהם הובילו, מלבד מספר מקרי המוות, לפציעות גופניות חמורות, לטראומה פסיכולוגית, לנזק פסיכולוגי מתמשך ולהלם ולמחלוקות עזות בחוגים הפסיכדליים.

מסיבות אלה אנו סבורים שהגיע הזמן לנקוט עמדה. כעת שהבעיות ארוכות הטווח הולכות ומתבררות, כבר לא ניתן להמשיך לנסות לטאטא אותן מתחת לשטיח. השתיקה למרות הידיעה מסכנת אותנו בחשיפה למקרי התעללות וניצול נוספים. וכמו כן היא מסכנת את תפקיד האנתאוגן החשוב הזה המגיע לעולם.

אנו מזמינים אתכם לנקוט עמדה ביחד איתנו.

https://5-meo-dmt-malpractice.org/open-letter-concerning-abuses-by-octavio-rettig-and-gerry-


זהו הנוסח המקוצר של המכתב, ובאתר יש הפנייה לגרסה ארוכה יותר הכוללת פירוט של העבירות המיוחסות לשניים.

היות ומדובר בפרטים ספציפיים והיות שתגובת הצד השני אינה ניתנת להשגה, העדפנו שלא להיכנס לתיאורים המפורטים. תוכלו למצוא אותם בקישור שלעיל.

באשר לעבירות המיוחסות לד"ר סנדובל – אונס אנחנו יודעים מה זה, זה חמור מאוד, ואנחנו בהחלט חושבים שכדאי להיות ערים מאוד להטרדות מיניות ולניצול מרות מצד "מטפלים" בתחום.

באשר לפרקטיקות שנהגו השניים לעסוק בהם – לפי דיווחים ממקורות שונים, כפי שמתואר במכתב הפתוח וכפי שמתאר אוקטביו בעצמו באתר האינטרנט שלו – השיטות שבהן השתמשו כללו:

אוקטביו רטיג

לפי המכתב, ד"ר רטיג מועמד בימים אלה לדין באשמת הריגה של אישה שהשתתפה באחד מטקסיו. הטיפול שקיבלה במהלך הסשן ואחריו היה כפי הנראה טיפול "שגרתי" אצל ד"ר אוקטביו ובתביעה נטען כי הוא ואחריו קשרו קשר על מנת להסתיר את אשמתו ולהגן עליו.

היעדר סינון של מועמדים.

היעדר ליווי לאחר הסשן.

הגשת בופו מבלי לשקול את המנות, והגשת מנות גדולות יחסית אשר עלולות להוביל לעילפון ולכשל נשימתי.

לעיתים קרובות הוא משאיר את המטופלים שלו ללא השגחתו כשהם תחת השפעת החומר.

טיפול אגרסיבי באנשים תחת השפעה. הדבר כולל פעולות תוקפניות שהובילו לפי הדיווחים למספר מקרי מוות – תקיפה גופנית – בעיטות, שימוש בשוק חשמלי ושפיכת מים על פני המטופל על מנת לעודד את רפלקס ההקאה.

בנוסף ידוע ד"ר אוקטביו בהגשת רפא (תערובת אפר, טבק, ומרכיבים צמחיים אחרים המוגשת בדרך כלל דרך האף בנשיפת המטפל דרך אפליקטור, צינורית) לאנשים כשהם תחת השפעת ארס הקרפדה. לעיתים האדם מתנגד ולשם כך משתמש ד"ר אוקטביו בכוח על מנת להחזיק את ידי המטופל ולהגיש כמויות גדולות של רפא שמרכיביו אינם ידועים.

ביקשנו את תגובתו של אוקטביו למכתב הנ"ל, אך עד כה לא התקבלה תשובתו.

גרי סנדובל

לפי כותבי המכתב הפתוח – החתומים עליו באופן ציבורי כאמור – התקבלו בידיהם עדויות של מספר נשים אשר העידו כי סימם אותן ואנס או הטריד אותן מינית בניגוד לרצונן.

באישום נוסף נגד סנדובל התלוננו מספר אנשים בנסיבות שונות כי הטמין סמים בחפציהם על מנת לסבכם בבידוק בטחוני.

כמו כן נטען כי הנ"ל במספר הזדמנויות גייס כספים לקרן הגנה על קרפדת הבופו אלווריוס אך הכספים שהתרים לא הגיעו כלל ליעדם.


מבחינתנו, באשר לשיקול אם לפרסם את הדברים בצורה כזאת של שיימינג חד-צדדי מצד הקהילה, אדם הוא חף מפשע עד שהוכחה אשמתו. עם זאת, עוד קודם לפרסום הדברים, גם בחוגים שלנו היו ידועות חלק מהפרקטיקות הבעייתיות של השניים. מלבד זאת, אנחנו לא אחראיים ישירות על פרסום הדברים אלא רק מהדהדים את הקולות בקהילה הפסיכדלית.