ארס קרפדה פסיכדלי להקלה על דיכאון, חרדות ומתח – מחקר חדש

טיפול בודד של שאיפת אדי הארס הפסיכדלי של קרפדת הבופו אלווריוס – קרפדת הנהרות של קולורדו – המכיל שלל חומרים פעילים ביניהם טריפטאמין בשם "5 DMT MeO" (לקריאה מימין לשמאל) עשוי להוביל להקלה על תסמיני דיכאון, חרדה ולחץ גם שבועות לאחר הטיפול, כך עולה ממחקר חדש שנערך באירופה על ידי חוקרים מאוניברסיטת מסטריכט, הולנד, בשיתוף עם חוקרים ממכון המחקר העצמאי Inner Path מארה"ב ועם חוקרים מהמכון הלאומי לבריאות הנפש בפראג, צ'כיה.

החוקרים ציינו כי הרקע למחקר הוא העלייה בפופולריות של השימוש בהפרשות הקרפדה הפסיכדליות בנסיבות של טיפולים להקלה על בעיות נפשיות או כאמצעי לחקר עצמי. עם זאת, החומר הפעיל בטיפול 5-Methoxy-N,N-dimethyltryptamine – כמעט ולא נחקר והשפעותיו על בני אדם עדיין לא נבדקו בהיקף נרחב.

מטרות המחקר היו להעריך את ההשפעות הקצרות-טווח וארוכות הטווח של שאיפת אדי ארס הקרפדה המכיל את החומר הפעיל, וכמו כן להעריך עד כמה הייתה החוויה הפסיכדליות משמעותית בהשגת התוצאות.

החוקרים גילו כי בהשוואה לקבוצת הביקורת, דירוג שביעות הרצון הכללית מהחיים של המשתתפים עלה מיידית לאחר הטיפול ונשאר גבוה בנקודת הביקורת 4 שבועות לאחר מכן. דירוג העירנות המנטלית עלה גם הוא והגיע להפרש משמעותי סטטיסטית 4 שבועות לאחר מכן. מדדי הדיכאון, החרדה והלחץ ירדו לאחר הטיפול, והגיעו לשפל סטטיסטי לאחר 4 שבועות.

המשתתפים: החוקרים בחנו 42 אינדיווידואלים שהגיעו לפגישות הטיפול במטרה לשפר מצבי דיכאון, חרדה ולחץ בחייהם או כאמצעי לחקר עצמי. מתוכם, רק 24 משתתפים השלימו את סוללת השאלונים שנערכו 4 שבועות לאחר הטיפול.

חומר: הנבדקים שאפו אדים של הפרשות הקרפדה המיובשות שהכילו 5 DMT MeO ומספר טריפטאמינים אחרים.

סטינג: החוקרים שמו דגש על הסביבה שבה נערך הטיפול – "הסטינג" והדגישו כי הטיפולים נערכו במידת האפשר בסביבה טבעית – בגינות, בחיק הטבע, ובבתים פרטיים. את הסשנים העבירו מטפלים עלומי שם שהכשרתם לא צויינה במחקר. מה שכן צויין זה שבדרך כלל נעזרו המטפלים בעוזרים, שחלק מהם הוכשרו כמאמנים (קואצ'רים) וחלק מהם היו חסרי הכשרה בתחום התרפיה.

מינון: מעבירי הטיפולים לא השתמשו במשקל אלא מדדו את כמויות החומר שהוגשו למטופלים לפי העין, לכן לא צוינו מינונים במחקר.

החוקרים ציינו כי משתתפים אשר חוו "טשטוש אגו" משמעותי או חווייה של "אובדן גבולות" (Oceanic Boundlessness) במהלך הטיפולים היו אלה שזכו בדירוגים הגבוהים ביותר במדדי שביעות הרצון מהחיים ומהדירוגים הנמוכים ביותר במדדי הדיכאון והלחץ.

מכאן הסיקו החוקרים כי טיפול בודד בשאיפת אדי ההפרשות המיובשות המכילות 5 DMT MeO מוביל לשינויים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך במדדי קוגניציה ומצב רוח בקרב המתנסים. לדעת החוקרים, התוצאות מצדיקות את המשך המחקר בנוגע לשימוש התרפויטי של המולקולה 5 DMT-MeO.

עוד כדאי לציין כי החוקרים מסרו מספר דגימות לבדיקה אנליטית והפרשות הקרפדה מכילות שפע של טריפטאמינים מלבד 5 DMT-MeO.

לקריאת המחקר המלא

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00213-019-05236-w?fbclid=IwAR3fal7ndKv1cZ1PXb3o2Ltf7LMspbntJCPonKeyC0uO-cInhZgCn-K1Mb0


המחקר עורר הדים רבים והוזכר בכותרות רבות באתרי אינטרנט רבים. עם זאת, המחקר בדק קבוצה קטנה של נשאלים ולא בחן סוגיות קריטיות כמו בטיחות ותופעות לוואי. ועם זאת אנחנו מקווים שמחקר זה יהווה בסיס למחקרים נוספים ומקיפים יותר.

ואיך אפשר בלי לציין את הסוגיה הטבעונית? לדעתנו אין צורך לפגוע בשום קרפדה, צפרדע או יצור חי אחר בשם המחקר או החוויה הפסיכדלית. את המולקולה הספציפית הזאת קל יחסית להפיק באופן סינתטי – ולפי דיווחים היא עובדת לא פחות טוב.