בופו אלווריוס – לחוות את האי-דואליות – דיווחי מתנסים

בעקבות מחקר שהתפרסם באחרונה באשר להשפעה החיובית של טקסי הבופו, המבוססים על שאיפת אדי קרפדת הבופו אלווריוס המכילים 5 מטוקסי DMT, להקלה על תסמיני דיכאון, חרדה ומתח, ביקשנו מחברים שהתנסו בטקס זה לדווח על החוויה.

רקע: ארס קרפדת הבופו אלווריוס – קרפדת המדבר של מקסיקו, או קרפדת הנהרות של קולורדו, תלוי את מי שואלים, מכיל שלל של טריפטאמינים, ביניהם גם מולקולה הנחשבת ל"גביע הקדוש" של התרכובות הפסיכדליות – 5 מטוקסי DMT.

במקסיקו, השימוש בארס הקרפדה היו ידוע לאנשי המרפא, אך בעשרות השנים האחרונות החל לחדור למערב, בעיקר בזכות אחד, ד"ר אוקטביו רטיג, אשר פיתח פרוטוקול של שאיפת אדי ארס הקרפדה במטרה לרפא התמכרויות והתנהגויות בלתי רציונליות. ד"ר רטיג כתב מספר ספרים בנושא והעביר סשנים טיפוליים לאלפי מתנסים במקסיקו וברחבי העולם, אך באחרונה נודע כי הוא פועל בשיטות מסוכנות ובלתי אתיות שהובילו למותם של מספר אנשים, אך על כך בכתבה נפרדת.

שאיפת התרכובת מובילה ל"טריפ" שנמשך בדרך כלל 10-20 דקות, ולפי דיווחים מוביל את המתנסים היישר אל תוך "מרכז המנדלה". רבים תארו את החוויה כחוויה לא מאוד פסיכדלית מבחינת חזיונות צבעוניים ופרקטליים, אלא יותר של חוויית אי-דואליות, כלומר מצב שבו אין צופה ונצפה, אין עולם ותודעה שחווה אותו אלא התודעה מתמזגת עם העולם והאדם הופך להיות הכל והכל הופך להיות הוא. בכל מקרה קשה לתאר זאת ואני יכול רק לדמיין.

עם זאת, למרות שמדובר בחוויה קצרה, בטח ובטח כשמשווים אותה להשפעה של טריפטאמינים אחרים כגון פסילוסיבין או של ל.ס.ד, מדובר בחווייה מאוד עוצמתית והדבר עשוי להתבטא גם גופנית במהלך החוויה. וידיואים לא קלים לצפייה של ד"ר אוקטביו ואחרים מעבירים סשנים טיפוליים מראים אנשים מתפתלים, נאנחים ומתעוותים באופן די מרתיע.

לא ברורה לנו הנטייה של המטפלים בתחום זה בחו"ל להתערב פיזית במה שקורה עם האדם כשהוא תחת ההשפעה. דברים כמו לחסום לאדם את הפה, להגיש לו רפא כשהוא תחת ההשפעה, ואף לשפוך מים על הפנים במטרה לעורר את רפלקס הטביעה… הדברים הללו לא רצויים בכללי ובטח ובטח שלא בסשן.

וללא הקדמות נוספות, להלן שני דיווחים נדירים של מתנסים:


"הייתי הנצח בכבודו ובעצמו"

כשפגשתי בדרום אמריקה את השמאן שהתמחה להגיש את המדיסינה של הבופו הוא בירר טוב טוב שזה מתאים לי. בופו זה לא פטריה, וגם לא די.אמ.טי, מדובר במשהו הרבה יותר קיצוני, כך הוא אמר במפגש הראשון שלנו. הוא שאל אותי למה אני רוצה להתנסות בעישון כזה. וסיפרתי לו שהכוונה שלי עם התרופה הזאת הייתה לעשות אינטגרציה למסע ארוך שחוויתי ביבשת ולחניכות העמוקות שעברתי עם תרבויות שמאניות מהאמזונס. אחר כך הוא סיפר לי שאחד הלקוחות שלו דיווח לו שבופו "לא כיבד את הגבולות שלו" הוא שאל אותי איך זה גורם לי להרגיש. "נדמה לי שבופו יטשטש את הגבולות שלי עם המציאות או לפחות ירחיב אותן", עניתי. ובגסות מסויימת הוא תיקן אותי והציע "או ימוטט אותן לחלוטין!" לבסוף כתנאי מבחן לראות אם אני מתאים לחוויה הוא הכניס אותי למצב של מדיטציה מונחית בעיניים פקוחות בה הגבולות בין עצמי הטשטשו, ומערכת הראיה שלי עברה לראות בשחור לבן ומטושטש. "תן לעצמך לשקוע אחורה ועמוק.. " הוא חזר כמנטרה. עם סיום המפגש הוא סיפר לי שאין שום דרך להתכונן לחוויה כזאת אבל אם הייתה, אז זו הייתה המדיטציה הזאת.

במפגש השני שלנו, בטקס עצמו הגעתי חרד במקצת. התלוו אליו 2 תומכים. ולאחר הסברים וכוונות קיבלתי ממנו נשיפת רפא (תרופה מבוססת טבק מהאמזונס שעוזרת לריכוז ולתפילה). לאחר מכן הגיע זמן העישון. הלב שלי הלם בחזקה ופחדתי ממש. הוא הגיש לי את מקטרת הזכוכית בעלת המראה הנרקומני. התקרבתי אליו, ברגליים פסוקות, ושאפתי לאט לאט לאט, עוד עוד עוד וכשלא יכולתי כבר עוד, אז עוד קצת. עד שנשמטתי אט-אט אחורה. בשלב הזה היד שלו חסמה לי את הנחיריים והפה (כפי שסיכמנו מראש) על מנת שאשאיר את החומר הפעיל בפנים לפחות ל-30 שניות. החנק הלך והגבר, ותחושת מוות אפפה אותי ואז זה פרץ מתוכי. כוח עמוק ומסחרר, אדוות התודעה מבעבעות. היישות שאני הלכה והתפרקה כמו לפלזמה. הגבולות ביני ובין המוות והחיים קרסו באחת. הכל נוזל להכל. זה עורר בי חרדה ועונג כאחד. נשמתי לאט, אבל זאת רק ההתחלה, אני מבין. אני כמו נמצא בליבה של שמש, או בתוך חור שחור, מקום דחוס כל כך, ממנו הכל נובע והוא עצמו לא כלום. לא היו חזיונות כלל. הגוף שלי נדמה שגם איננו. הנשימה שלי אבודה בחלל. ואילו הנשמה חווה את התדר הולך וגובר הולך ומתגבר. האין סוף הזה הולך ומעמיק עד לנקודה של כניעה. איפשרתי לעוצמה האדירה הזאת לחדור לתוכי, דרכי, כאני. ואני כאדוות התודעה מבעבעות. אני החושך על פני תהום ורוח אלוהים גם יחד. אני מעגל המוות והחיים. אני תפילת כל הברואים, בתוכי כל האלים, כל המקדשים, כל נתיבי הזמן מקופלים, כל מארגי המרחב דחוסים. הייתי הנצח בכבודו ובעצמו. לאט לאט חזרתי לעצמי. הגוף שלי רעד. הפה שלי נשא תפילה והקול עצמו נשבר מתוך הרעידות והתדר העצום שפילח את גופי. חזרתי בהדרגה למציאות וצחוק אדיר פרץ מתוכי. יחד עם דמעות. על כל הפעמים בהם הייתי סקפטי, כל הפעמים בהם האמנתי לראש ולא ללב, כל הפעמים בהם הציניות ניצחה, כמו צרור הפסדים שנשאתי אית. הייתי מלא יראת כבוד, רוח שטות, ואהדה לכל מה שמסתורי ביקום הזה. ואסיר תודה לאירוע המשמעותי בחיי. אני לא ממליץ את החוויה הזאת לאף אחד.

דֶבְדָאן


ואילו החבר גבריאל הקדיש לנו את התיאור הבא:

“הפכתי לאור הלבן"

רקע: (אקספוזיציה לתכלית ולסט) – אני במהלך ירח דבש במקסיקו תר אחרי הגביע הקדוש הפסיכדלי ,DMT 5MEO, בעזרת חברים אני מוצא את הלינק הראשוני ואת המדריכה שלי במקסיקו, ולאחר כמה בדיקות מוצא שאמנית אורבנית במקסיקו סיטי הבלתי נגמרת.

אני מגיע לרחוב נחמד בעיר, קצת חושש כי יום לפני הקאתי מהתרגשות. קצת חושש גם כי השאמנית נשמעה לי קצת אנלית בהתכתבות המקדימה אבל בסך הכל אני מבין שהיא מקפידה על מקצועיות, והמון מתרגש כי אני יודע שהדבר שאני הולך לחוות זה מסוג הדברים שלא משנה כמה ראיתי קראתי ושמעתי אין דרך להתכונן לזה. בשעה הנקובה פותחת לי מישהי שנראת כמו מי שדיברתי איתה אבל עם ג'ינס קרוע וציפורניים בנויות וחיוך של שמש, היא מזמינה אותי להיכנס אל תוך דירה מקסימה, שנראת כמו גלריה לאומנות פסיכדלית וארטפופ, ומאותו הרגע התחושה בין שנינו הייתה של חברים וותיקים. התחלנו לקשקש כמו שני פסיכונאוטים נלהבים היא הראתה לי כל מיני תרכובות שבחיים לא שמעתי עליהן, בהתלהבות של ילדה שמשוויצה בצעצועים שלה ואני הגבתי באותה התלהבות, ולאחר קשקשת מרתקת ניגשנו לסשן.

סט: בופו אלווריוס DMT 5 meo כמות של 0.25 גרם בעישון דרך מקטרת זכוכית חד פעמית, אני מתרגש אך נינוח, לבוש קל יחף, יושב לטובת הזינוק, נשכב עם הזינוק .

סטינג: דירה ברחוב נעים של מקסיקו סיטי, החדר מואר ומפולטר באמצעות ווילנות דקרון הדירה שקטה השאמנית מנגנת בקערות טיבטיות ושרה, אני שוכב על שטיח יש חתול מרשימים משני צידי אחד חום השני שחור.

אני מתיישב לעשן ומודרך על ידה כיצד לעשות זאת באופן מדוייק, אני מעשן היא סופרת מ-10 ל-0 שב-0 אני אמור לשחרר את העשן (אין לי מושג מה עשיתי ב-0) כבר עם העישון שמעתי קולות פיצפוץ והצתה כמו של גפרורים וכל מה שהיה סביבי החל להתפרק כאילו אני צופה במראה מתנפצת השברים היו צבעונים והם התפוצצו לשוליים שבמרכז נותר רק אור לבן זוהר שהתרחב ואז תחושה שכל מה שהוא אני נשאב אל תוך חור ניקוז ומה שעוד נשאר ממני מנסה להילחם ולאחוז במשהו, לפתע תמונה ותחושת אשמה בתמונה אני וזוגתי במה שנראה כמו מדבר ואני מנסה להסתכל לה בעיניים אני לא מספיק וחוזר למצב הלבן ותחושת האשמה נותרת ומחשבה איך לא הסתכלתי לזוגתי בעיניים לפני שעישנתי (למעשה היא כלל לא הייתה איתי שם בדירה אלא שהיא בטח הייתה באותה העת במוזיאון לאומנויות כלשהו מחפשת גלויות) ואז גם האחזקה הזאת נשברה לעומת העוצמה שעלתה וירדה דרך גופי כמו סורק שולחני על דף, וזהו בעצם, משם הפכתי לאור הלבן הזה הוא שהוא הפך להיות אני, משהו וויתר על החלק שלו בדואליות, משהו היה הכול ולא כלום בעצם, כנראה שלמשך כמעט 20 דקות, אז חזרתי מקיומי כאור לבן, כבר היה אור לבן –שאני- מבחין בו, שם של חבר היה הצליל הראשון ששמעתי בראשי (החבר הוא פסיכונאוט תאום שלי שהכיר לי את הדבר) ולאחר מכאן המילה LANGUAGE דווקא באנגלית ולמילה התלוותה תחושת צער, התחושה התגברה ככל שחזרתי לתודעה שלי על שלל פרטיה, הרגיש לי כמו אסיר החוזר לכלא מחופשה, פקחתי עיניים הסתכלתי על הידיים שלי ביצעתי (במכוון) תנועות סימטריות כמו והיה לי קשה עם זה שזה כל מה שאני משהו תחום וסופי ברמה התפיסתית-חושית, ואז גם הציפה אותי תחושת הודיה גדולה גם על זה שאני בחיים (היה רגע קטן של "טוב כנראה שאני דועך למוות כאן").ועל ההזדמנות ועל החוויה ועל השאמנית-חברה-אורבנית הזו ועל הקבוצה הזו ועל הריח של הפאולו סנטו שהזכיר לי איזה ילד בר מזל אני שכל המשאלות שלו מתגשמות, וגם קצת בכי נעים.

חזרנו לקשקש לאחר מכאן, האנגלית שלי הפכה להיות ממש גרועה אחר כך, נפרדנו לשלום ובדיבור על תכניות עתידיות משותפות. אגב פוסט-אפקט מדהים דומה לאפקט של אחרי טקס, מעיין ויאגרה רוחנית שהפכה אותי למאוהב בהכל, אבל המטריקס חזק ולאחר ההתרחבות חזרתי לחוות התכווצות רק שהפעם ועד עכשיו אני ממש רואה את האוטומטים שלי ללא הסח דעת ועקב כך נכון לתת עליהם את תשומת הלב. הדבר הזה 5MEO  זה דבר שברצוני עוד ללמוד לעומק כי לא באמת הצלחתי בפעם אחת להבין באמת משהו, לא נראה לי שאפשר בסשן אחד לקלוט משהו על צורת העבודה הפנימית הזו ואני מקווה שאזכה בעתיד לרדת לעומקו של העניין, ואני בהחלט ממליץ למי שיש לו ניסיון עם Nn DMT לעבוד עם הכלי הזה ללא חשש – אם קיים כזה.