עשה זאת בעצמך: מכונת מוח תוצרת בית

באמצעות צפצופים והבהובי אור בקצבים משתנים ניתן להשפיע על המוח ועל מערכת העצבים. הדוד (The Dod) מסביר לנו למה ואיך לבנות מכונת מוח שכזאת במו ידינו.

*הבהרה: הכתוב למטה מייצג את דעתו של הכותב בלבד, אין לראות בכך המלצה לשימוש במכונות מוח.

במו ידינו: הכוונת גלי מוח

המושג גלי מוח מתייחס לתדרים נמוכים (לרוב בטווח של 0.5-30Hz) שפעילות המוח ומערכת העצבים נוטה להסתנכרן אליהם. למרות שמדובר במערכת מורכבת ברמות שקשה לתפוס, עדיין נראה שתאי העצב משפיעים זה על זה ונוטים "להיסחף" לכיוון של פעילות בתדרים דומים, ואפילו להיות מושפעים מפעילות חיצונית (למשל הבהוב של אור) בתדרים קרובים מספיק לתדר הנוכחי בו פועל התא. תופעה זו נקראת הכוונת גלי מוח, או brainwave entrainment.

נהוג לחלק את מרחב התדרים הרלבנטי לארבע קבוצות עיקריות

  • גלי בטא אופייניים לפעילות במצב עירני: 12.5-30Hz
  • גלי אלפא אופייניים למצב רגוע, ולמדיטציה: 8-12Hz
  • גלי תטא אופייניים למצב חלום או הפעלת הדמיון: 4-7Hz
  • גלי דלתא אופייניים לשינה עמוקה: 0.5-4Hz

היבהובים

אם נסתכל על תופעה כמו היבהוב של אור [על עפעפיים עצומים] בטווח הבטא (נאמר באיזור 20Hz), תאי עצב רבים שלנו נמצאים כבר בפעילות בתדרים קרובים לאותו היבהוב. אם לאט לאט נוריד את התדר אל תחום האלפא (כלומר, מתחת ל-12Hz), תתבצע "הכוונה" של אותם תאים שתעודד אותם לפעול בקצבים השייכים לתחום האלפא, ולכן, באופן כללי, ההרגשה תהיה דומה להרגשה אליה מגיעים במדיטציה. אם, בהמשך, יואט קצב ההיבהוב עד שניכנס לתחום התטא, המערכת תיכנס למצב בו הדמיון פעיל יותר, ואם נרד עד לתחום הדלתא, ניכנס לשינה עמוקה. לרוב, מערכות שמבצעות הכוונה כזאת לא פועלות בצורה חדגונית (ירידה, או עלייה של התדר כל הזמן), אלא בתוכניות (המכונת גם presets) שמשייטות בין תחומי התדרים השונים כדי להשיג תוצאה מסויימת (ריכוז, רעננות, מדיטציה יעילה יותר, וכו')

35m meditation preset

תוכנית באורך 35 דקות שנועדה לסייע למדיטציה.

ציפצופים

אפשר גם לבצע הכוונה של גלי מוח באמצעות גלי קול, אך בגלל שמדובר בתדרים שהם נמוכים מהתחום הנשמע לאוזן, משתמשים בטריקים כדי לייצר אשליה כאילו אנחנו שומעים תדרים נמוכים עד כדי כך. השיטה הוותיקה ביותר נקראת פעימות דו-אוזניות או binaural beats: משמיעים באוזניות תדרים שההפרש ביניהם הוא התדר אותו אנחנו מעוניינים "לשכנע" את המוח שהוא שומע (למרות שמדובר בתדר נמוך מדי עבור האוזן האנושית). קיימת גם שיטה בשם צלילים איזוכרוניים בה משמיעים צליל באופן מחזורי (מה שמכונה בעגה המוזיקלית טרמולו) בתדרים אותם רוצים "לשכנע" את המוח "לשמוע". הייתרון בשיטה הזאת הוא שהיא לא מחייבת האזנה בסטריאו (ולכן יתאימו אפילו אם אינכם שומעים באוזן אחת). יש אפילו אפליקציית רשת שמאפשרת לכם לשמוע תוכניות עם צלילים בשיטה זאת כדי להשיג מטרות שונות (רעננות, שינה טובה, מדיטציה, וכו'). הרמה של התוכניות (שנתרמו על ידי קהילת משתמשי האתר) אינה אחידה, אך אני ממליץ על התוכניות הבאות

  • Quick sleep
  • Morning boost
  • Anti stress (דומה לתוכניות מדיטציה: משחקים איטיים בין אלפא לתטא, ובסוף עליה לבטא גבוה)
  • Marijuana (אפשר להתעלם מהשם. נועד להביא למצב תטא שעוזר לדמיון, זכרון, וכו')
  • Painkiller (עושה רושם שזה עובד, גם על סמך מחקרים, וגם נוסה בהצלחה על מיגרנה אחת😉)

במו ידינו

Mitch Altman wearing his brain machine

מיטש אלטמן עם "מכונת המוח" שלו

מאז שנות ה-90 קיימים בשוק מכשירים להכוונת גלי מוח המכונים "מכונות מוח" או mind machines, והתחום ממשיך להתפתח, כמו למשל מכונת Lucia N°03 שהדגמה שלה בארץ מתוארת בפודקאסט "תודעה רבה".

במקביל למהפיכת ה"מכונות משנות תודעה" החלה בתחילת המילניום מהפיכת האלקטרוניקה-הניתנת-לתיכנות שהביאה איתה מערכת הארדואינו. היה זה רק עניין של זמן עד שמישהו יפתח "מכונת מוח" מבוססת טכנולוגיה כזו, ויאפשר לנו לא רק לבנות מכונות כאלה בעצמנו, אלא גם לשנות אותן לפי הצרכים והרצונות שלנו.

בשנת 2007 פורסם מאמר של ההאקר מיץ' אלטמן עם הוראות איך להרכיב מכונה כזאת תוך שימוש במעגל דמוי-ארדואינו שפיתחה לימור פריד (ומאוחר יותר הפסיקה לייצר אותו). ב-2011 פירסם כריס ספרניכט הסבה של התכנון למעגל ארדואינו "מסורתי" (כלומר, קל יותר להשגה). השתמשתי בקוד ובתכניות של כריס, ודי מהר היתה לי "מכונת אלטמן" שמריצה תוכנית אחת: סיוע למדיטציה. זו תוכנית מצויינת (ועדיין החביבה עלי), אבל מה עם ההבטחה בפיסקה הקודמת לגבי שינוי המכונה על פי הצרכים והרצונות שלי? מה הם בכלל אותם צרכים ורצונות?

ותודה למתחרים

מהרגע שראיתי שהמערכת אכן עובדת (ומשפרת את יכולות המדיטציה שלי עם ובלי עזרת המכונה), החלטתי ללמוד את הנושא כדי לגלות מה עוד אוכל אולי ללמד את המכונה שלי לעשות. אם תרצו לצלול לעומק, ריכזתי דף קישורים שמפנה למקורות שהאירו את דרכי במסע הזה, אבל המקור החשוב ביותר היה פורום התמיכה של חברת "מכונות מוח" בשם MindPlace. כשהתייעצתי עם חברי הפורום לגבי המכונה שאני בונה, לא היה שם שמץ של נסיון להסתיר מידע מ"מתחרה פוטנציאלי". להיפך. היתה התלהבות אמיתית של עובדי החברה מזה שיש חובבים שחוקרים את הנושא. הם הפנו אותי למסמך שמתאר תוכניות של מכשיר שלהם בשם Proteus, ובסופו של דבר בחרתי 4 תוכניות מתוך המבחר (בנוסף לתוכנית המקורית של אלטמן), והשאר הוא היסטוריה.

Self service brainwash

אתם מוזמנים לבנות מכונה כזאת בעצמכם. אם יש לכם שאלות, או שהייתם רוצים להתנסות במכונה שלי, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר דרך המערכת.