אורגון שמה סוף למלחמה בסמים: אי הפללה מלאה והקמת מרכזי טיפול פסיכדלי; פטריות פסיכדליות חוקיות בבירת ארה"ב

בצעד היסטורי, אישרו תושבי אורגון, ארה"ב במשאל עם שנערך בשבוע שעבר שתי הצעות חוק שמסמנות שינוי גישה מהותי בגישה כלפי משתמשי סמים, עם מעבר לגישה טיפולית/שיקומית – ויתר על כן – הכרה בערך התרפויטי של פטריות מרחיבות תודעה. האחת, הצעה 110, לאי-הפללה על החזקה של כמויות קטנות של כל סוגי הסמים, והעדפת אופציה טיפולית התנהגותית למכורים לסמים, והשנייה, הקרובה יותר לליבנו, הצעה 109, המכונה גם PSI2020, ללגליזציה של תרפיית פסילוסיבין במרכזים ייעודיים על ידי מטפלים מוסמכים בפיקוח המדינה. תחת התוכנית, יוכל כל מבוגר בן 21 ומעלה, לאחר תהליך סינון, לקבל גישה לשירות למטרות "התפתחות אישית". בנפרד, 4 מדינות נוספות אישרו לגליזציה של קנאביס, ובוושינגטון די. סי. עיר הבירה של ארה"ב, אישרה מועצת העיר אי-הפללה של שימוש עצמי בפטריות ובצמחים מרחיבי תודעה.

אורגון – הצעה 110 – אי-הפללה של החזקת כמויות קטנות של כל סוגי הסמים

תחת הצעה 110, אדם שיימצאו ברשותו כמויות קטנות של סמים מכל סוג שהוא, כולל הרואין, קוקאין, מת'אמפתמין, אופיאטים וסמי מרשם שונים, כמו גם MDMA (החומר הפעיל בסם האקסטזי), ל.ס.ד. ופסילוסובין (החומר הפעיל בפטריות ה"קסם"), לא ייחשב כמי שעבר עבירה פלילית אלא כהפרה לא-פלילית של החוק, בדומה לעבירת תנועה קלה, ובפניו יוצבו שתי ברירות: לשלם קנס של עד 100 דולר או לעבור תהליך של איבחון וטיפול בהפרעת התמכרות לסמים. המימון לתכניות השיקום יגיע לפי התכנית ממיסים על קנאביס ומהחיסכון בתקציב מערכת בתי הכלא.

הצעה 110, המסמנת שינוי גישה מהותי ביחס למשתמשים בסמים, מגישה של ענישה פלילית לגישה של טיפול, גובתה במימון של מיליוני דולרים מעמותות ומאנשים פרטיים, בין היתר מתרומה של חמש מאות אלף דולר מקרן צ'אן-צוקרברג, חברת הפילנתרופיה של מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית פייסבוק ואשתו.

אורגון – הצעה 109 – PSI2020 – מודל חדשני ללגליזציה של פסיכדליה

תחת הצעה 109, הוחלט כי צוות של מומחים יעבוד בשנתיים הקרובות על גיבוש התקנות והתנאים להקמת והפעלת מרכזי טיפול פסיכדליים, כמו גם הדרישות מאנשי הטיפול שיציעו את השירות. ההצעה הנוכחית, שלא ברור אם תאושר, מבקשת בין היתר למנוע השתלטות של תאגידים גדולים על השוק כפי שקרה בתעשיית הקנאביס, ומציעה כי מרכזי הטיפול יגדלו את הפטריות באתר, ולא ירכשו אותן מספקיות חיצוניות, וכמו כן יוגבלו מספר ה"סניפים" של כל מרכז ל-5. כמו כן לא יורשו מרכזי הטיפול למתג את עצמם ולפרסם את עצמם.

את יוזמת PSI2020  מובילים בני הזוג הפסיכותרפיסטים טום ושרי אקרט, תושבי אורוגן, אשר הקימו את "חברת הפסילוסיבין של אורוגון" (OPS) שמאוחר יותר הגישה את העצומה שהתגבשה להצעת החוק האזרחית. השניים כבר גייסו להובלח הפרויקט מומחים בתחום הטיפול הנפשי כגון הפסיכולוגית פרנסואס בורזה, מחברת הספר "Consciousness Medicine" שמגשר בין החוכמה השמאנית ובין הרפואה המערבית, אשר תכהן כיו"רית משותפת של ועדת היועצים לתכנית ההכשרה של היוזמה.

אחד התומכים הבולטים במהלך הוא דייויד ברונר, מנכ"ל "סבוני הקסם של ד"ר ברונר" ונכדו של מייסד ענקית הסבון והתמרוקים האורגניים, כמו גם מייסד חברת הקנאביס החברתית ברת'ר דייויד'ס (Brother David's), תרם מיליון דולר ליוזמת PSI2020, ובנפרד 325 אלף דולר ליוזמת DATRA, ו-250 אלף דולר ל"התרת הטבע".

וושינגטון די. סי. – אי הפללה של שימוש עצמי בפטריות ובצמחים מרחיבי תודעה

בוושינגטון, די. סי. בירת ארה"ב, אישר בית הנבחרים את הצעה 81, לאי-הפללה של שימוש עצמי בפטריות פסיכדליות ובצמחים מרחיבי תודעה תחת הקמפיין של "התרת הטבע", Decriminalize Nature, אשר אינו קורא ללגליזציה או לשינוי החוק, אלא רק להורדת הטיפול בעבירות של שימוש אישי בפטריות ובצמחים מרחיבי תודעה כגון קקטוסים המכילים מסקלין או צמחים המכילים DMT (דימתילטריפטאמין) המשמשים להכנת משקה האייווהסקה, לתחתית סולם העדיפויות הציבורי, בדומה להחלטות דומות שהתקבלו בשנים האחרונות באוקלנד, בסנטה קרוז ובאן ארבור.

4 מדינות נוספות אישרו לגליזציה של קנאביס

בנפרד, ארבע מדינות נוספות אישרו לגליזציה של קנאביס. ניו ג'רזי, אריזונה, מונטנה ודקוטה הדרומית, אישרו במשאל עם לגליזציה של קנאביס, ובמדינת מיסיסיפי אושרה הצעת חוק שיתיר קנאביס רפואי. בכך, עלה מספר המדינות ה"ירוקות" בארה"ב ל-15, כך לפי מגזין קנאביס.

מהזווית שלנו, נתנצל על הקלישאה ובכל זאת נאמר שאנחנו מקווים לראות יוזמות דומות צצות להן במקומות אחרים בארה"ב ובעולם כמו… פטריות אחרי הגשם… ובקרוב אצלנו? לו יהי רצון.


תמונה ראשית Rena Schild / Shutterstock.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.