תושבי דנוור הצביעו בעד אי-הפללה של פטריות פסיכדליות

תקווה חדשה: לאחר שהיו בין הראשונים בארה"ב לאמץ מודל אי-הפללה של קנאביס, כתבו תושבי דנוור, קולורדו, השבוע דף נוסף בהיסטוריה, כשאישרו במשאל אזרחים הצעת חוק לאי-הפללה של משתמשי פטריות פסילוסיב, "פטריות הקסם" הפסיכדליות.

הצעת החוק, שעברה ברוב זעום של 50.6%, עם 89,320 אזרחים שתמכו בהצעת החוק ו-87,341 אזרחים שהתנגדו לה, הפרש של 1,979 קולות, מציעה הקלה משמעותית באכיפה נגד צרכני פטריות פסילוסיב, וכמו כן שוללת שימוש בתקציבי העיריה למטרות אכיפה.

ההחלטה צפויה כעת לעבור אישור סופי ב-16 במאי.

הצעד עורר תשומת לב רבה בארה"ב ובעולם כולו. ניסיון קודם בשנה שעברה לאשר אי-הפללה של פטריות פסילובין בקליפורניה נחל כישלון, וכיום נערכים תושבים בקליפורניה ובאורוגון להגשת הצעות חוק דומות בשנה הבאה.

תחת ההצעה החדשה, קנייה, מכירה ואף החזקה של פטריות פסיכדליות יישארו בלתי-חוקיות, ואף עלולות לשאת עונשי מאסר, אך הההחלטה קוראת למשטרה ולרשויות החוק להוריד את מאמצי האכיפה לתחתית סולם העדיפויות, ובפועל להתעלם מעבירות אלו כשמדובר בבגירים.

בהחלטה דומה – אישרה דנוור כבר ב-2007 אי-הפללה של משתמשי קנאביס, בצעד שהקדים את מודל הלגליזציה של קנאביס שהתקבל במדינה ב-2012.

את היוזמה הוביל אחדת קווין מתיוס, אדם פרטי אשר אינו משוייך לארגון כלשהו, ונראה שתהליך אישורה עבר מבלי לעורר אינטרסים כלכליים או אחרים משמעותיים נגדה או בעדה. "כנגד כל הסיכויים, ניצחנו, זה מה שקורה כשקבוצה קטנה של אנשים מסורים ונלהבים יכולים לעשות כשהם מאוחדים תחת רעיון אחד ליצירת שינוי".

מנגד, הצד עורר מחאה מצד ארגונים ופעילים נגד שימוש בקנאביס ובסמים. ג'ף האנט, מהאוניברסיטה הנוצרית של קולורדו, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "נמשיך להיאבק בתרבות הסמים ההולכת ומתרחבת. דנוור הופכת לבירת הסמים הבלתי חוקיים הבינלאומית. הסוגיה הרחבה יותר פוגעת בעיר שלנו". הוא הוסיף כי "מריחואנה יצרה לעיר שלנו ולמדינה שלנו יותר בעיות משפתרה, ואם נמשיך לרדת במורד המסלול הזה, נמשיך לראות את מצבה של קולורדו הולך ומתדרדר".

תומכי ההצעה מצטטים מחקרים חדשים שמראים כי לפטריות הפסיכדליות פוטנציאל בטיפול במספר מצבים רפואיים כגון דיכאון עמיד, פוסט טראומה, חרדות ואף כטיפול יעיל בהתמכרויות.

בסתיו שעבר, העניק מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) התוויה של "טיפול פורץ דרך" לפסילוסיבין בשל הפוטנציאל שלו לסייע בטיפול בדיכאון עמיד – התוויה שעשויה לעזור להאיץ את תהליך המחקר והפיתוח של פרוטוקול טיפולי זה.