סייקלר – עולם של צבעים לא טבעיים

Psycler (סייקלר) [הקליקו כאן לצפיה] הוא אפליקציית דפדפן שמאפשרת להציג כל תמונה ברשת עם אפקט color cycling – הזחת צבעים (בסוף הפוסט יש הסבר מה זה, אבל בקצרה: אפקט פסיכדלי של שינוי רציף ומתמיד של הצבעים).

בשדה "כתובת תמונה" אפשר להדביק כתובת של תמונה שרוצים לראות בשלל צבעים לא טבעיים. זו יכולה להיות אפילו אנימציית גיף, ואז מקבלים גם אנימציה וגם הזחת צבעים "בכרטיס אחד". לחיצה על התמונה עצמה תציג אותה (עם הזחת הצבעים, כמובן) במסך מלא.

במקור, זה כל מה שהדף עשה, אבל מאז נוספו גם "תפריט אלבום" שמאפשר לבחור בין תמונות לדוגמה, ושלושה כפתורים שמאפשרים מצגת אוטומטית של אותן תמונות, בחירת סדר אקראי (או לא), ובחירת מהירות למצגת. אם נמאס לכם מהאלבום הזה, יש גם [גירסה] עם אנימציות פסיכדליות של Hexeosis, ו[עוד אחת] מבוססת קומיקס. שתיהן מתחילות כבר במצב מצגת בסדר אקראי, כך שכל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על התמונה כדי לעבור למסך מלא, להקרין את התוצאה על קיר, ולבהות בו.

במו ידינו

אם מתחשק לך להכין דף כזה עם אלבום תמונות שלך (ויש לך הבנה בסיסית בהטמל ומקום אחסון – או שרת מקומי בבית), זה מאוד פשוט: צריך לשמור את הדף (כולל קבצים נלווים), ולערוך את תג ה <select/> (היחיד בדף) של תפריט האלבום. כדאי גם לשנות את הערך ההתחלתי של <input id="url" …/> לכתובת של תמונת פתיחה מתאימה.

כמה זה קל? הכנתי תוך כמה דקות [גירסה] עם תמונות מתוך הקליידוסקופ (יצירות של בני צ'ייקובסקי, וקצת תמונות של פטריות).

מה זו הזחת צבעים (color cycling)?

 

בעבר הרחוק, למחשבים לא היו מספיק משאבים כדי לאחסן עבור כל נקודה בתמונה (פיקסל) שלושה מספרים שמתארים את ערכי צבעי היסוד אדום, ירוק וכחול, אלא מספר יחיד שמפנה למיקום בטבלת צבעים שהיתה גם מכונה "פַּלֵטָה". זה איפשר למחשבים (כמו לשל אמיגה של קומודור) להציג כבר בשנות השמונים צילומים וציורים בצבעים הרבה יותר ראליסטיים מהגרפיקה השטוחה אליה היינו רגילים עד אז.

כמו שכבר ניחשתם, אנחנו לא כאן בשביל להיות ראליסטיים: הטכנולוגיה הזאת הולידה זן של אנימציה פסיכדלית בשם color cycling או הזחת צבעים (תרגום שלי. גוגל מתרגם את זה ל"רכיבה על אופניים בצבע" שזה חינני אך לא נכון). הרעיון היה ששינוי של אפילו ערך בודד בטבלת הצבעים גרם לשינוי מיידי בחלק גדול מהתמונה בלי שהמעבד היה צריך לשנות את ערכי הצבע בכל הנקודות שהושפעו מהשינוי הזה.

מאז זרמו מים רבים בירדן וביטים רבים ברשת. מחשבים כבר יכלו להציג צבע נפרד עבור כל נקודה בתמונה, הצגת צילום על המסך בצבעים טבעיים הפכה להיות מובנת מאליה כמו האוויר, והתעלול של הזחת הצבעים הפסיק להיות רלוונטי ונשתכח מלב. כשמאיצים גרפיים הפכו להיות חלק מכל מחשב, החלו דפדפנים לתמוך בהזחת צבע ללא שימוש בטבלה. הוראת עיצוב (CSS) בשם hue-rotate מבצעת מיידית טרנספורמציה של הצבע בכל נקודה בתמונה (מה שהיה בלתי נתפס מבחינה חישובית בשנות ה-80). למרות שמדובר בתהליך שונה לגמרי מהזחת הצבעים משנות ה-80, עדיין נהוג לכנות אותו בשם color-cycling והוא יוצר סוג דומה של אפקט פסיכדלי.

כאן אפשר לראות דוגמה פשוטה של Joan Leon ל hue-rotate על פי המיקום האופקי של העכבר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.