האנשים שישמרו עליכם מטריפ רע – בעבור 1,000 דולר

ליווי מסעות פסיכדליים "טריפסיטינג" – הוא מקצוע העתיד, שלא לאמר ההווה. בעקבות כתבה בVice.

על רקע הגל העולמי המחודש של עניין בתרכובות פסיכדליות, כותרות המחקרים המבשרים על תוצאות ראשוניות חיוביות ואף צעדים בכיוון של לגליזציה של מרחיבי תודעה – יש מי שמציע שירותי ליווי מסעות פסיכדליים – וגובה על התענוג לא מעט כסף.

בעבור 1,000 דולר, גרייס ופי ג'יי מלווים אינדיווידואלים היוצאים למסעות פסיכדליים בבתיהם. הם אינם מספקים את הסמים – בדרך כלל ל.ס.ד, פטריות פסילוסיב או MDMA, אלא רק נמצאים שם כדי לוודא שהאדם יעבור את החוויה באופן בטוח.

ללוות מישהו שנוטל סמים זו אינה עבירה על החוק, אך מדובר עדיין בתחום מחתרתי, ולכן גרייס ופי ג'יי מקליפורניה בחרו להתראיין בשמות בדויים לכתבה שפורסמה באתר Vice בשנה שעברה.

"באופן כללי, אנחנו משגיחים על האדם", אמר פי ג'יי בראיון ל-Vice. "אנחנו יכולים להשגיח על דברים כמו הנשימה שלו, לראות איך הוא נראה, לבדוק איתו מדי פעם אם הכל בסדר". הם נפגשים בטרם הסשן עם לקוחותיהם כדי להתוודע אליהם ולדון בסיבות שהובילו אותם לבחור בנטילת חומרים פסיכדליים. חלקם מתוך סקרנות גרידא, חלקם בתקווה לעבד טראומה או להקל על חרדה. ביום הטריפ, פי ג'יי וגרייס מביאים עימם רשימות השמעה ועלי מרווה או פאלו סנטו כדי ליצור אווירה טקסית. באופן כללי, הם מתארים את תפקידם כ"החזקת מרחב בטוח", מבלי לעצב או להנחות את החוויה שהאדם עובר, אלא פשוט להיות שם. "אחד הדברים שאנחנו תמיד אומרים הוא 'אתה בטוח' זה משפט טוב, אומר פי ג'יי. "ואם הם נתקלים בקושי, הסיטרים מזכירים להם, 'זה יעבור'.

מבחינת גובה התשלום, השניים מזכירים כי מדובר בליווי של שני אנשים, ובתשלום הכולל פגישת הכרות, סשן ליווי שהוא בדרך כלל ארוך מטבעו, ופגישת סיכום נוספת. כמו כן השניים הבהירו כי התשלום נועד עבור מי שיכול לשלמו, וכי במידה ופונה אליהם אדם אשר מעוניין לעבור את החוויה אך הממון אינו בכיסו הם ילוו אותו גם במחיר מופחת.

למרות מעטה הסודיות, לשניים יש אתר אינטרנט בו אפשר להתרשם מהשירות שמציעים השניים ואף להזמין סשן.

באתר האינטרנט שלהם, השניים מדגישים שאין הם מספקים חומרים בלתי חוקיים ללקוחותיהם, ומעידים על עצמם כי להם ניסיון רב בעבודה עם מגוון חומרים פסיכדליים, וכי הם בקיאים בפרוטוקולים השונים של ליווי פסיכדלי והחזקת המרחב, ומציעים להתאים לכל לקוח פרוטוקול שמותאים לצרכיו האישיים.

במסגרת הליווי שהם מציעים, בדומה לפרוטוקולים בהם משתמשים במחקרים פסיכדליים במוסדות המחקר, 2 מלווים מחזיקים את המרחב, גבר ואישה. השניים נשארים עם האדם למשך המסע כולו, שיכול להימשך גם 8 או 10 שעות. כמו כן, מלבד הפגישה המקדימה, השירות כולל גם שיחת סיכום בימים שאחרי הסשן.

רוב הצעירים והמשתמשים הבלתי מנוסים שנוטלים ל.ס.ד או פטריות פסילוסיב עושים זאת כ"יריה באפלה" וללא ליווי, אך בחוגים הפסיכדליים, חשיבות המלווה או הטריפסיטר ידועה. הפסיכולוג ג'יימס פדימן בספרו "The Psychedelic Explorer's Guide" מ-2011 הדגיש את חשיבות המלווה "המלווה שלך מכיר את השטח, יכול לחוש היכן אתה נמצא, ויוכל לייעץ לך או להזהיר אותך כפי הנדרש", הוא כתב. "סשן מובנה-היטב מגדיל משמעותית את הסבירות שהחוויה הפסיכדלית תהיה משמעותית, בריאה ומשנת-חיים".

אך למי שמחפשים קיצור דרך לפיתרון בעיות החיים או גלולת קסם להתמודדות עם דיכאון או חרדה, לשניים יש גם הזהרה: "אין כאן פיתרון קסמים", הוסיף פי ג'יי, "רוב הסיפורים שתופסים כותרות הם 'טסתי לפרו, חוויתי חוויה ונרפאתי!' אבל זה לא המצב במרבית המקרים. תחת זאת, הוא וגרייס מעודדים את לקוחותיהם לשלב פרקטיקות אחרות כגון מדיטציה, עבודת גוף-נפש ורייקי. "הייתי מכנה את הפסיכדלים 'מאיצים' כשמשתמשים בהם כיאות", אמר פי ג'יי.

ובישראל?

המצב בארצנו שונה ועדיין אין כמעט פתיחות לדבר באופן פומבי על משני תודעה ובטח שלא לעודד מישהו להתנסות בהם. כמו כן, לא ידוע לנו על מטפלים או מלווים שעושים זאת באופן מוצהר. עם זאת, על רקע פוסט טראומה, חרדות ודיכאון, רבים מתעניינים באפשרויות הטיפול והריפוי הגלומות בחומרים משני תודעה. בשנים האחרונות, עם התרחבות השימוש באפליקציית טלגרם, תחת קבוצות טלגראס שנסגרו זה מכבר ובקבוצות אחרות, אנחנו עדים לדיון ער סביב הנושא במחתרת – אולם הדבר לא תמיד לטוב. במצב החוקי כיום, מטפלים מוסמכים חוששים להסתבך ולאבד את הרישיון שלהם, מה שמשאיר את התחום פרוץ גם לשרלטנים ולנצלנים אשר מציעים טיפולים פסיכדליים שונים. היזהרו.

 

יש לנו קבוצות שמעוררות גאווה כמו אנשים טובים וחוף מבטחים, אך הללו עוסקות בעיקר בסיוע לאנשים שנקלעים למצבים פסיכדליים מאתגרים במסיבות.

אנחנו מניחים שבדומה לתחומים אחרים, גם כאן ישראל תצטרך למהפיכה באיחור אופנתי של כמה שנים. עם זאת, אנחנו מעריכים כי לא ירחק היום שבו המלווים הפסיכדליים יצאו מהארון ומקצוע הטריפסיטינג יקבל לגיטימיות, וגם אנחנו נזכה לראות יוזמות מקומיות שמציעות שירותי ליווי מסעות פסיכדליים.